تبلیغات

آخرین نسخه دیسکی سوالات

سلام و خسته نباشید جناب مهندس استاد جلسه هفتم کانال حقوق مهندسی را گوش دادم و این سوال پیش آمد که اگر مالکی بیمه مسئولیت مدنی در قبال اموال را انجام نداده باشد ولی بیمه مسئولیت مدنی در قبال کارکنان را ...ادامه مطلب ...

سلام و خسته نباشید جناب مهندس

استاد جلسه هفتم کانال حقوق مهندسی را گوش دادم و این سوال پیش آمد که اگر مالکی بیمه مسئولیت مدنی در قبال اموال را انجام نداده باشد ولی بیمه مسئولیت مدنی در قبال کارکنان را با تمام کلوزهای اجباری انجام دهد و ساختمان بغل ریزش کرده و علاوه بر صدمات مالی به خانه همجوار و فوت کارکنان شاغل در کارگاه،از ساکنان خانه هم فوتی داشته باشیم آیا بیمه مسئولیت پول خون همه فوتی ها را میدهد؟ یا فقط پول خون کارکنان شاغل در کارگاه را میدهد؟

 

پاسخ مهندس کامیار میرضوی

سلام و درود
با داشتن بیمه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان با تمام کلوزهای اجباری آن چنانچه پلاک مجاور در حین‌گودبرداری ریزش نمائید و ساکنین آن فوت نمایند با همین بیمه نامه می توان خسارات جانی وارده به ساکنین آنرا پرداخت نمود .

کمتر بخوان
  • 13

سلام استاد بزرگوار ببخشید اگر یک ساختمان درحال ساخت به مقدار ۴۰ سانت در طول به زمین همسایه تجاوز کند ، از لحاظ حقوقی مقصر کسیت؟ آیا مهندس ناظر مقصر هست؟ ساختمان یک طبقه هست و پیمانکار بدون قرارداد فونداسیون ...ادامه مطلب ...

سلام استاد بزرگوار
ببخشید اگر یک ساختمان درحال ساخت به مقدار ۴۰ سانت در طول به زمین همسایه تجاوز کند ، از لحاظ حقوقی مقصر کسیت؟ آیا مهندس ناظر مقصر هست؟
ساختمان یک طبقه هست و پیمانکار بدون قرارداد فونداسیون آن را اجرا کرده است.

 

پاسخ مهندس کامیار میرضوی

سلام و درود
اگر مهندس ناظر این تخلف را در موعد(یعنی پیش از پوشش میلگردهای فونداسیون با بتن) گزارش نکرده باشد قطعا ناظر هم در محاکم قضایی و هم محاکم انتظامی تقصیر خواهد گرفت.
ضمنا داشتن یا نداشتن قرارداد پیمانکار بتن ریز فونداسیون تاثیری در مسئولیت و تخلف مهندس ناظر ندارد .

کمتر بخوان
  • 20

استاد سلام وقت بخیر ببخشید من ناظر معماری هستم متاسفانه بدون گرفتن نقشه های مصوب از مالک فرم شروع به کار امضا کردم .الان مالک متاسفانه به من نقشه نمیده میگه برو از دفتر فنی بگیر ممنون میشم راهنماییم کنید   ادامه مطلب ...

استاد سلام وقت بخیر
ببخشید من ناظر معماری هستم
متاسفانه بدون گرفتن نقشه های مصوب از مالک فرم شروع به کار امضا کردم .الان مالک متاسفانه به من نقشه نمیده
میگه برو از دفتر فنی بگیر
ممنون میشم راهنماییم کنید

 

پاسخ مهندس کامیار میرضوی

سلام و درود
مهندس جان اشتباه بزرگی کردید که بدون اخذ نقشه های مصوب به مالک شروع بکار داده اید !
علی ایحال می بایستی بدلایل عدم رعایت موارد ایمنی گزارش دستور توقف عملیات اجرایی را چند نوبت به شهرداری بدهید آنگاه مالک اتوماتیک به سراغت می آید و نقشه های مصوب را هم به شما تقدیم میکند .

کمتر بخوان
  • 15

با سلام خدمت استاد بزرگوار اگر چنانچه ساختمانی بدون اخذ پایانکار مورد بهره برداری قرار بگیرد و تمام کارهایش تمام شود و مالک تمدید قرارداد نکند ، آیا در زمان تقاضای پایانکار میتوانیم حق الزحمه نظارت را از مالک بگیریم ...ادامه مطلب ...

با سلام خدمت استاد بزرگوار
اگر چنانچه ساختمانی بدون اخذ پایانکار مورد بهره برداری قرار بگیرد و تمام کارهایش تمام شود و مالک تمدید قرارداد نکند ، آیا در زمان تقاضای پایانکار میتوانیم حق الزحمه نظارت را از مالک بگیریم ؟

 

پاسخ مهندس کامیار میرضوی

سلام و درود
مهندس جان اگر مهندس ناظر گزارش “اتمام عملیات” را به شهرداری بدهد ولو آنکه برگه سبز پایانکار را نداده باشد و یا آنکه حتی مالک سالیان بعد تقاضای پایانکار را از ناظر و شهرداری بنماید ، چون ناظر گزارش اتمام عملیات ساختمانی را به شهرداری داده ، لذا هیچ حق الزحمه نظارتی به بعد از تاریخ ثبت گزارش اتمام عملیات ساختمانی به ناظر تعلق نخواهد گرفت ، مگر آنکه آخرین گزارش ثبت شده مهندس ناظر در خصوص نازک کاری باشد .

کمتر بخوان
  • 12
تبلیغات

سلام استاد میررضوی بنده یکی از اعضای کنترل مضائف نقشه ها در نظام مهندسی یکی از استانهای کشور هستم ، میخواستم بدانم مسئولیت کمیسیون کنترل مضائف نقشه ها در چه حدی است؟ با توجه به‌ اینکه اعضای کمیسیون کنترل مضائف نقشه ...ادامه مطلب ...

سلام استاد میررضوی

بنده یکی از اعضای کنترل مضائف نقشه ها در نظام مهندسی یکی از استانهای کشور هستم ،
میخواستم بدانم مسئولیت کمیسیون کنترل مضائف نقشه ها در چه حدی است؟
با توجه به‌ اینکه اعضای کمیسیون کنترل مضائف نقشه ها را مهر و امضا می‌کنند در صورت بروز اتفاق مسئولیت و درصد خسارت به چه صورتی است ؟
تشکر

 

پاسخ مهندس کامیار میرضوی

سلام و درود
مهندس عزیز ، اگر کنترل مضائف سازمان ، نقشه ها را مهر و امضا نماید و بعدها ثابت شود که نقشه ها ایراد فنی داشته و این ایراد فنی منشا خسارات جانی و مالی گردیده و مهر سازمان و امضا کنترلر نیز در زیر نقشه ها باشد انگاه علاوه بر طراح نقشه ها ، سازمان و کنترلر مضائف نیز بسته به نظر کارشناس رسمی دادگستری منتخب دادگاه مختصری تقصیر خواهند گرفت ، ولی اگر سازمان و کنترلر مضائف ، نقشه ها را هیچ مهر و امضایی ننمایند و فقط هولو گرام به نقشه ها بزنند(مثل نظام تهران) آنگاه معمولا سازمان و کنترلر توسط کارشناسان رسمی دادگستری تبرئه خواهند شد و مسئولیت ایراد نقشه ها بر عهده طراح آن خواهد بود .

کمتر بخوان
  • 6

جناب مهندس عرض سلام و ادب، عذرخواهی میکنم بنده مجبور شدم مزاحم وقت شما شوم، جناب مهندس، امضای نقشه ازبیلت برای گواهی عدم خلاف توسط ناظر معماری را توصیه می‌فرمائید؟ مشکلی پیش نخواهد آمد؟؟ مالک تخلف متراژ داشت نسبت به ...ادامه مطلب ...

جناب مهندس عرض سلام و ادب،
عذرخواهی میکنم بنده مجبور شدم مزاحم وقت شما شوم،
جناب مهندس، امضای نقشه ازبیلت برای گواهی عدم خلاف توسط ناظر معماری را توصیه می‌فرمائید؟ مشکلی پیش نخواهد آمد؟؟
مالک تخلف متراژ داشت نسبت به پروانه، نقشه ازبیلت تهیه کرده، از بنده، ناظر معماری تایید مهر و امضا میکند،تا عدم خلاف بگیرد.
لطف میکنید راهنمایی بفرمائید

 

پاسخ مهندس کامیار میرضوی

سلام
مهندس جان البته اگر واقعا نقشه ازبیلت باشد و شما هم کنترل کنید که وضعیت موجود را بصورت نقشه کشیده باشند به شرط آنکه زیر مهر و امضایتان بنویسید: “نقشه ازبیلت” ، اشکالی ندارد مهر و امضا کنید .

کمتر بخوان
  • 19

جناب مهندس. درخصوص پرونده ای که یکبار سال قبل امدم پیش شما. مربوط به شکایت کارگر افغانستانی از کارفرما که کارشناسی سه نفره من رو هم 10 درصد سهم تقصیر داده بود. هنوز بسته نشده و کارگر افغانستانی نرفته پزشکی ...ادامه مطلب ...

جناب مهندس. درخصوص پرونده ای که یکبار سال قبل امدم پیش شما. مربوط به شکایت کارگر افغانستانی از کارفرما که کارشناسی سه نفره من رو هم 10 درصد سهم تقصیر داده بود. هنوز بسته نشده و کارگر افغانستانی نرفته پزشکی قانونی ولی میگه میخواد بره.البته کارش معلوم نیست الان یکسال که همین داستان ادامه داره. ساختمان تمام شده الان کارفرما میخواد پایان کار بگیره. من هنوز گزارش اتمام کار ندادم. رفتن پیش کارگره ولی رضایت نمیده. آیا اگه من از کارفرما تعهدی مبنی بر پرداخت سهم خودم بگیرم به لحاظ قانونی اعتبار داره؟ امکان داره بره سازمان شکایت کنه آیا بخاطر این موضوع میتونم پایان کار ندم؟ راهکار قانونی برای این موضوع چیست؟

 

پاسخ مهندس کامیار میرضوی

مهندس جان رضایت از نوع حتی محضری سازنده نیز رافع مسئولیتتان نیست !
اگر ساختمان تخلفی ندارد و شایستگی اخذ پایانکار را داشته باشد بایستی پایانکار او را بدهید وگرنه تخلف انتظامی کرده اید
برای درمان مشکلتان باید در دادگاه از خودتان بتوانید دفاع صحیح بکنید و اگر محکوم هم شدید بایستی بیمه نامه خوب داشته باشید تا شما را پوشش دهد .

کمتر بخوان
  • 9

سلام وقت به خیر مهندس جان یک کار نظارت به بنده ارجاع شده که تجمیع دو ملک هست و بعد از بررسی و بازدید ملک تایید کرده ام الان که قرار هست برای قرارداد نظارت و ارائه برگ نظارت به دفترخدمات ...ادامه مطلب ...

سلام
وقت به خیر
مهندس جان

یک کار نظارت به بنده ارجاع شده که تجمیع دو ملک هست و بعد از بررسی و بازدید ملک تایید کرده ام
الان که قرار هست برای قرارداد نظارت و ارائه برگ نظارت به دفترخدمات برویم متوجه شدم مالک یکی از ملک ها که درخواست کننده پروانه هست فوت کرده و ملکشان در انحصار وراثت هست تا بعد وکالت دهند
مالک ملک دیگر هم به یک آقایی وکالت داده اند که ایشان قرارداد را میخواهند امضا کنند
ضمن اینکه این آقا که قرارداد امضا میکنه میخواهد ملک را به شخصی برای ساخت بسپرد که کاره ایی نیست و حتی وکالتی از خود این آقا هم ندارد !!

با این اوصاف من قرارداد با کی امضا کنم!؟
از لحاظ حقوقی و بحث ابلاغ دستورکارها من با کی طرف باشم و چه مسائلی را رعایت کنم که به مشکل نخورم؟! و…

سپاسگذارم از وقتی که میگذارید

کمتر بخوان
  • 32

سلام وقت بخیربابت پروژه‌ای که برام درد سر شده بود و هنوز و در حال حاضر در حال اجرا و نصب تجهیزات تاسیسات مکانیکی هست مالک درخواست تایید فرم اتمام عملیات ساختمانی داره ...ادامه مطلب ...

سلام وقت بخیربابت پروژه‌ای که برام درد سر شده بود و هنوز و در حال حاضر در حال اجرا و نصب تجهیزات تاسیسات مکانیکی هست مالک درخواست تایید فرم اتمام عملیات ساختمانی داره و من هم نپذیرفتم،اصرار دارند و من هم گفتم بعد از اینکه صورت جلسه راه اندازی و تحویل کلیه تجهیزات مکانیکی امضاء و تایید شد یک کپی از ش به من بدهید تا فرم اتمام عملیات ساختمانی امضاء کنم،به نظر شما بهترین کاری که میشه کرد چیه ؟

پاسخ مهندس کامیارمیررضوی

سلام مهندس جان

اولا  طراح تاسیسات مکانیکی باید برای وضعیت اجرا شده ، نقشه های جدید بدهد چون آنچه که من خاطرم هست قبلا گفته بودید تاسیسات مکانیکی را مطابق نقشه های مصوب اجرا نکرده .

ثانیا بگذارید تمام تجهیزات تاسیسات مکانیکی راه اندازی بشود ، سپس تائیدیه اتمام عملیات ساختمانی را بدهید .

کمتر بخوان
  • 21

ببخشید یه سوال داشتم
توی جلسات کانال اشاره شد که حادثۀ نشست ساختمان وقتی رخ داده فقط مدیر عامل قبلی شرکت حقوقی ناظر که مربوط به مرحله اخذ پروانه و دادن پایان کار ساختمان مذکور بوده درصد میگیره و مدیر عامل جدید شرکت که تازه مشغول کار شده تبرعه میشه (جلسه 61).اما در پرونده تعمیر نگه داری آسانسور که رشته برق سه فاز رو از داخل داکت چاله آسانسور عبور داده بودن و منجر به حادثه برقگرفتگی میشه، هم مدیر عامل قبلی شرکت تعمیر نگهداری که قرارداده منعقد شده مربوط به دورۀ اون فرد بوده و هم مدیر عامل جدیدی که صرفا حادثه در زمان مدیریت اون اتفاق افتاده هر دو در صد میگیرن.حالا سوالم اینه که در چرا یه جاهایی مدیر عامل جدید تبرعه و یه جاهایی مدیر عامل جدید درصد میگیره؟؟در پرونده تعمیر نگهداری آسانسور خب تاریخ قرارداد در زمان مدیرعامل اول به اتمام رسیده بوده، به چه دلیل باید بعد از تاریخ اتمام قرارداد هم بروند داخل آپارتمان مردم و از آسانسورشان بازدید کنند؟؟ اصلا این موضوع چه ارتباطی با مدیر عامل جدید داره؟؟ آیا میتوان نتیجه گرفت که مدیر عامل جدید باید یک وقتی بگذارد و برود همه کارهای مدیر عامل قبلی رو بررسی نماید ؟؟ بسیار سپاسگزارم

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام
در خصوص حادثه آسانسور به نظر بنده مدیر عامل جدید می بایستی از خودش در محکمه دفاع میکرد اما چون پرونده را در دادگاه به امان خدا ول کرده بود و همواره انتظار داشت کارشناسهای رسمی دادگستری و قاضی محترم دادگاه از او “دفاع غیابی” کنند محکومیت گرفت!
باید همواره یادمان باشد علم حقوق یک “علم معلق” است و تا متهم از خودش دفاع درست و قوی نکند نباید انتظار داشته باشد که محکمه به خودی خود او را تبرئه خواهد نمود .

کمتر بخوان
  • 0