تبلیغات

آخرین نسخه دیسکی سوالات

سلام جناب مهندس میررضوی وقتتون بخیر مالک پروژه تحت نظارت من از محاسب نامه گرفته که بجای سازه نگهبان از سپر خاکی در گود ۴.۵ متری استفاده کند. و من برای اینکه از گردن خود ساقط کنم گفتم نامه را در ...ادامه مطلب ...

سلام جناب مهندس میررضوی
وقتتون بخیر

مالک پروژه تحت نظارت من از محاسب نامه گرفته که بجای سازه نگهبان از سپر خاکی در گود ۴.۵ متری استفاده کند. و من برای اینکه از گردن خود ساقط کنم گفتم نامه را در شهرداری اسکن کنید. ولی شهرداری اسکن نکرده و گفتن ناظر باید در گزارش گودبرداری به ما اعلام نماید.
من چکار میتونم بکنم؟ قبول نکنم؟
لطفا راهنمائی بفرمائید.

 

پاسخ مهندس کامیار میرضوی

سلام و درود
به محاسب بگوئید نامه فوق را خطاب به شما بعنوان ناظر بنویسد ، سپس شما گزارشی به شهرداری میدهید و در آن‌مینویسید که محاسب ساختمان طی نامه پیوست بجای سازه نگهبان از سپر خاکی در گود به عمق ۴/۵ متری استفاده کرده !
بعد نامه مذکور را ضمیمه گزارشتان میکنید و به شهرداری اعلام میکنید .

حتما جلسات ۲۳ تا ۲۸ کانال حقوق مهندسی را بدقت گوش بفرمائید .

کمتر بخوان
  • 3

سلام استاد گرانقدر در مرحله نازک کاری چند ایراد گرفتم و سازنده آنها را مرتفع کرد کار به سال سوم رسیده و مالک به بنده میگوید الان پول ندارم حق الزحمه نظارت شما را بدهم خواهش میکنم گزارش اتمام عملیات ...ادامه مطلب ...

سلام استاد گرانقدر
در مرحله نازک کاری چند ایراد گرفتم و سازنده آنها را مرتفع کرد کار به سال سوم رسیده و مالک به بنده میگوید الان پول ندارم حق الزحمه نظارت شما را بدهم خواهش میکنم گزارش اتمام عملیات را بدهید و قبل از برگ سبز میروم نظام مهندسی فیش میگیرم پرداخت میکنم بعد شما برگ سبز را بدهید.
اگه بخواهم به مالک به این طریقی که پیشنهاد داده کمک کنم اشکالی ایجاد میشود یا خیر؟
توضیح اینکه حق الزحمه سالهای دو و سوم را نگرفته ام و فقط پول اولیه که سازنده بابت حق الزحمه ناظر به نظام مهندسی داده بود به صورت مرحله ای به حسابم واریز شده است .

 

پاسخ مهندس کامیار میرضوی

سلام
مهندس جان به هیچ وجه چنیین نکنید!
چون اگر تائیدیه پایانکار(گزارش اتمام عملیات) را به او بدهید دیگر نمیتوانید از او پول بگیرید و اگر برود شورای انتظامی از شما شکایت کند شما محکوم به دادن برگ سبز پایانکار میشوید همچنیین بایستی بروید دادگاه و بابت گرفتن حق الزحمه تان از مالک شکایت کنید که اینکار علاوه بر آنکه هزینه دارد حدود ۲ سال نیز طول میکشد!
لذا گزارشاتتان را در مرحله نازک کاری نگه دارید تا مالک فیشهای حق الزحمه شما را واریز کند .

کمتر بخوان
  • 12

جناب مهندس. درخصوص پرونده ای که یکبار سال قبل امدم پیش شما. مربوط به شکایت کارگر افغانستانی از کارفرما که کارشناسی سه نفره من رو هم 10 درصد سهم تقصیر داده بود. هنوز بسته نشده و کارگر افغانستانی نرفته پزشکی ...ادامه مطلب ...

جناب مهندس. درخصوص پرونده ای که یکبار سال قبل امدم پیش شما. مربوط به شکایت کارگر افغانستانی از کارفرما که کارشناسی سه نفره من رو هم 10 درصد سهم تقصیر داده بود. هنوز بسته نشده و کارگر افغانستانی نرفته پزشکی قانونی ولی میگه میخواد بره.البته کارش معلوم نیست الان یکسال که همین داستان ادامه داره. ساختمان تمام شده الان کارفرما میخواد پایان کار بگیره. من هنوز گزارش اتمام کار ندادم. رفتن پیش کارگره ولی رضایت نمیده. آیا اگه من از کارفرما تعهدی مبنی بر پرداخت سهم خودم بگیرم به لحاظ قانونی اعتبار داره؟ امکان داره بره سازمان شکایت کنه آیا بخاطر این موضوع میتونم پایان کار ندم؟ راهکار قانونی برای این موضوع چیست؟

 

پاسخ مهندس کامیار میرضوی

مهندس جان رضایت از نوع حتی محضری سازنده نیز رافع مسئولیتتان نیست !
اگر ساختمان تخلفی ندارد و شایستگی اخذ پایانکار را داشته باشد بایستی پایانکار او را بدهید وگرنه تخلف انتظامی کرده اید
برای درمان مشکلتان باید در دادگاه از خودتان بتوانید دفاع صحیح بکنید و اگر محکوم هم شدید بایستی بیمه نامه خوب داشته باشید تا شما را پوشش دهد .

کمتر بخوان
  • 7

سلام استاد ایام به کام استاد اگه ما در قرار داد نظارت خودمون بند پایین رو بیاریم میشه دیگه از دستور کار دادن به کارفرما خودداری کنیم؟ “تمامی ابلاغیه هاو دستور کارهای مهندس ناظر از طریق گزارشات مرحله ای به ...ادامه مطلب ...

سلام استاد ایام به کام
استاد اگه ما در قرار داد نظارت خودمون بند پایین رو بیاریم میشه دیگه از دستور کار دادن به کارفرما خودداری کنیم؟
“تمامی ابلاغیه هاو دستور کارهای مهندس ناظر از طریق گزارشات مرحله ای به ایشان ابلاغ میشود و صاحب کار یا کارفرما موظف است با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک از آنها باخبر شود”

 

پاسخ مهندس کامیار میرضوی

مهندس جان
ببینید کلا دستور کار نمی تواند به تنهایی ناظر را تبرئه کند
ما بارها در کانال حقوق مهندسی شرح داده ایم که برای عدم رعایت موارد ایمنی در کارگاه که منجر به خسارت جانی گردد دستور کار ناظر می تواند در کنار گزارش مرحله ای در دادگاه کمک موثری به تبرئه ناظر نماید با این زاویه به موضوع نگاه کنید .

کمتر بخوان
  • 5
تبلیغات

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام
خیر مهندس جان

بایستی سازنده از تک تک مالکین آن دستگاه آپارتمان مجاور و همچنیین در صورت فوت هر یک از مالکین از کلیه وراث آن مالک می بایستی رضایت محضری برای انجام نیلینگ اخذ نماید .

کمتر بخوان
  • 2

با عرض سلام و تبريك سال نو
جناب مهندس ميررضوي، مالك ساختمان تحت نظارت من نقشه فونداسيون را تغيير داده و به مهر و امضاي محاسب رسانده است و عنوان كرد كه از محاسب براي من نامه تاييديه ميگيرد.ساختمان در مرحله گودبرداري است. در اين مورد من بايد چه كاري انجام دهم آيا مالك با مراجعه به شهرداري ميتواند نقشه جديد را اسكن كند ويا بايد اجازه بدهم اجرا كند و گزارش خلاف برايش رد كنم؟
ممنون ميشم راهنمايي نماييد

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام
مهندس جان شما گزارش تخلف مالک را در فونداسیون گزارش کنید تا آنکه نقشه های جدید سازه که به تائید محاسب رسیده است را برایتان بیاورد .
ضمنا نیاز نیست این نقشه های جدید در شهرداری اسکن و ثبت شود همینکه به دست شما بعنوان ناظر برسد کفایت میکند فقط شما این تغییرات و تائیدیه مهندس محاسب را میبایستی به شهرداری گزارش نمائید .

کمتر بخوان
  • 1

سال 1395 اقدام به گرفتن پروانه ساختمانی کردم که با کلی پیگیری موفق شدم در آبان ماه 96 نقشه پروانه را بگیرم
والان ساختمان در حال تکمیل شدن میباشد  مهندس ناظر برق که یک ماه پیش از ساختمان بازدید کرده که دستور اجرا ژنراتور را داده است ولی ژنراتور فقط در نقشه برق مشخص شده و در نقشه معماری هیچ اشاره وجانمایی نگردیده  میخواستم ببینم تکلیف بنده در مورد چیست ؟  پیشاپیش از زحمات شما سپاسگزارم

 

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام

میبایستی مطابق نقشه های مصوب تاسیسات برقی و زیر نظر مهندس ناظر برق اقدام به اجرا ژنراتور نمائید .

کمتر بخوان
  • 0

با سلام و درود خدمت استاد گرامی خودم
جناب مهندس، با سپاس بیکران از زحمات شما در تنویر افکار جامعه ی مهندسی؛ در خصوص نقشه های اصلاحی جدید، آیا باید مالک طی یک نامه اونو به نظام مهندسی و شهرداری و ناظر ارائه بده؟ منظورم اینه تشریفات قانونیِ ثبت نقشه های جدید چیه؟(با فرض بر اینکه مالک حین اجرا، با هماهنگی مهندس محاسب، تغییراتی رو در نقشه های مصوب اولیه اعمال کرده و الان محاسب نقشه های اصلاحی جدید رو مهر و امضا کرده) و دیگر آنکه: آیا مهندس ناظر هم باید نقشه ها رو امضا بکنه؟ با تشکر

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام
ناظر نیاز نیست نقشه های محاسباتی جدید را امضا کند ، فقط مالک بایستی یک‌نسخه از نقشه های محاسباتی جدید با مهر و امضا اصل محاسب را تحویل ناظر بدهد و ناظر هم این نقشه های جدید را ضمیمه گزارش خودش کرده و به شهرداری اعلام نماید .
البته توصیه میشود یک نسخه از نقشه های جدید را مهندس ناظر طی یک نامه ای به سازمان نیز اعلام کند ، و اگر پلان معماری نیز تغییر کرده باشد ناظر بایستی حتما این تخلف را به شهرداری نیز اعلام نماید.

کمتر بخوان
  • 0

سلام مهندس با سپاس فراوان بابت تمام زحمت های شما و تشکر صمیمانه برای آگاهی بخشی به جامع مهندسین.
اگر به علت ناشاقی ستون ها(در حد مجاز) مساحت ساختمان کاهش یابد مالک میتوان از ناظر شکایت کند؟ در این صورت ناظر چه گزارشی باید بدهد؟

 

پاسخ مهندس میررضوی

سلام مهندس عزیز
بنده مشابه چنیین پرونده ای تاکنون ندیده و نشنیده ام ، اما در این روزگار وانفسا محتمل است مالکی بدلیل ناشاقول بودن ستون که باعث کاهش مساحت بنایش شده باشد هم از مجری و هم ناظرین طرح شکایت در محاکم قضایی کند ، در این قبیل موارد هم ناظر سازه و هم ناظر معماری میتوانند درصد تقصیر بگیرند ، بهمین جهت توصیه میشود در خصوص ستونها حتما ناشاقولی آنها در زمان گزارش اسکلت بندی به شهرداری گزارش در موعد گردد تا شکایت چنیین مالکانی از ناظرینشان بی نتیجه بماند .

کمتر بخوان
  • 0

سلام مهندس خسته نباشيد
در بند ٤-٩ از قرارداد نظارت مالك مكلف به تعيين بروكف است اما شما ميفرمائيد اين وظيفه بر عهده ناظر است ! چرا ؟ با تشكر از تمام زحمات شما براي جامعه مهندسين

پاسخ  مهندس کامیار میررضوی

شما باید تخلف مالک را گزارش کنید ، نه اینکه بر و کف را دربیاورید !!
یعنی باید خودت بعنوان ناظر بلد باشی بر و کفی را که مالک درآورده ، بفهمی درست است یا غلط ، و اگر غلط بود باید گزارش کنی و اگر تخلف فوق را گزارش نکنی هم در شورای انتظامی و هم محاکم قضایی محکومیت میگیرید .
چرا مباحث را با دقت گوش نمیکنید ؟
سوالتان سطحیست !
این سوال یعنی آنکه شما هنوز فرق نظارت و اجرا را نمیدانید !

کمتر بخوان
  • 0