تبلیغات

آخرین نسخه دیسکی سوالات

سلام جناب مهندس شرمنده مزاحم میشم بنده ناظر سازه و هماهنگ کننده در شهر تهران هستم اگر مشکلی در مورد معماری دیدم و به ناظر معماری اطلاع دادم و ایشون هم در گزارششون قید کردن(البته بدون خلاف گزارش کردن) آیا نیازی هست بنده ...ادامه مطلب ...

سلام جناب مهندس
شرمنده مزاحم میشم

بنده ناظر سازه و هماهنگ کننده در شهر تهران هستم

اگر مشکلی در مورد معماری دیدم و به ناظر معماری اطلاع دادم و ایشون هم در گزارششون قید کردن(البته بدون خلاف گزارش کردن)

آیا نیازی هست بنده هم در گزارشم بهش اشاره کنم یا خیر؟

 

پاسخ مهندس کامیار میرضوی

سلام و درود
بستگی به نوع خلاف و شدت آن دارد !
اگر فکر میکنید اطلاعاتتون در این زمینه کم هست توصیه میکنم گزارشات ناظر معماری را با ذکر تاریخ گزارش ناظر معماری مجدد در گزارشات خودتان ذکر کنید .
برای افزایش اطلاعاتتان در این زمینه جلسات ۱۳۶ تا ۱۴۰ کانال حقوق مهندسی را گوش بفرمائید .

کمتر بخوان
  • 3

عرض سلام و خسته نباشید و تشکر بخاطر زحمات و تلاشهای بی دریغتون.

بنده ناظر سازه و هماهنگ کننده یک ساختمان سه طبقه هستم(دو طبقه روی پیلوت ) که مالک درخواست پایان کار کرده ولی هنوز تجهیزات و کابین آسانسور را اجرا و نصب نکرده و فقط درهای آسانسور نصب شده . به شهرداری هم مراجعه کرده گفتن با این وضعیت پایان کار صادر نمیشه مگر اینکه جلو درب آسانسور در تمام طبقات را تیغه و دیوار بکشی. آیا در صورت این کار در آینده مشکلی برای بنده پیش نمیاد و میتونم پایان کار بدم یا خیر؟

پاسخ مهندس میررضوی

سلام و درود
مهندس جان بنظر بنده برای ساختمانی که آسانسور در نقشه هایش طراحی شده و الزامی است و مالک آسانسور را اجرا نکرده ولو آنکه جلوی درب آسانسور تیغه هم بکشد نباید تائیدیه پایانکار بدهید
، چون وظیفه ناظر آنستکه موقع دادن تائیدیه پایانکار انطباق ساختمان با نقشه های مصوب و پروانه ساختمانی را گزارش نماید و این تخلف شما حداقل برای شما سه ماه محرومیت انتظامی در پی دارد ،
، ضمن آنکه اگر حادثه جانی هم پیش نیاید بهره برداران میتوانند از سازنده و ناظر در دادگاه طرح شکایت نمایند و خسارت نصب آسانسور را از شماها بگیرند ، چون ساختمانی را که طبق مقررات ملی ، آسانسور در آن الزامی بوده تائیدیه پایانکار داده اید و آن را مالک فروخته است !

کمتر بخوان
  • 5

سلام جناب مهندس،من از اعضای کانال حقوق مهندسی شما هستم.
ناظر سازه ساختمانی هستم که چاه آب باران را کول گذاری و طوقه چینی نکرده است. ناظر آبفا هم تایید نکرده و نامه کتبی به مالک داده ولی مالک کفسازی پارکینگ را انجام داده و زیر بار نمی رود. من هم در گزارشم به شهرداری اعلام کرده ام و نازک کاری خلاف دار است. تکلیف ما چیست؟

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام
با توجه به این تخلف و اینکه در موعد هم آنرا گزارش کرده اید لذا شما میبایستی تائیدیه پایانکار ندهید تا آنکه یا ناظر آبفا کتبا این تخلف را تائید کند یا آنکه مالک برود و نقص و ایراد فوق را اصلاح نماید.

کمتر بخوان
  • 1

سلام و عرض ادب جناب مهندس
ناظر سازه بتنی هفت سقفی هستم که در مرحله سفت کاری می باشد و متاسفانه در حادثه سیل دو خانه اطراف سازه که قدیمی هم هستند دچار نشست شده و به سازه ما تکیه کرده اند. به نظر شما چه اقدامی باید انجام دهیم ؟

 

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام
مهندس جان سریعا به مالک بگوئید به شورای حل اختلاف منطقه تان مراجعه کرده و این موضوع را با جلب نظر کارشناس رسمی دادگستری تامین دلیل کند !
سپس بدون آنکه به ساختمانهای همسایه های مجاور کوچکترین دستی بزنید و بدون آنکه تکیه آنها را که توسط ساختمان شما ایجاد شده بردارید بایستی بروید دادگاه حقوقی و درخواست رفع ممانعت از حق بدلیل تکیه پلاکهای مجاور به ساختمان در حال احداثتان را نمائید .
توجه نمائید که این قبیل شکایتها بسیار حرفه ای و فنی است !
شما نیز بعنوان مهندس ناظر همین مفاهیمی را که گفتیم در گزارشتان منعکس نمائید .

کمتر بخوان
  • 2
تبلیغات

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام مهندس جان
در این قبیل موارد بایستی هر از چندگاهی از ساختمان بازدید کرده و به عبارت ساده ساختمان را زیر نظر بگیرید(نظارت مستمر) و هرگونه شروع عملیاتی را به شهرداری گزارش کنید .
ضمنا شما بهتر است در بازدید های فصلی تان خطر تعطیلی کارگاه و ورود دزد و معتادین و افراد ولگرد را به کارگاه ساختمان گزارش نموده و دستور کار به مالک بدهیدکه بایستی حتما نگهبان در کارگاه مستقررنماید .
.
جلسه ۹۲ کانال حقوق مهندسی را گوش کنید .

کمتر بخوان
  • 0

سلام استاد
بنده ناظر هماهنگ کننده و سازه در تهران هستم ، ناظر معماری گزارش فونداسیون نمیدهد در اظهارنامه قضایی برایش چه چیزهایی باید بنویسم ؟

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام
برایش بنویسید مالک در حال آرماتوربندی فونداسیون است و خواهشمند است قبل از بتن ریزی فونداسیون از آن بازدید نموده و گزارش خود را در خصوص حدود اربعه زمین و حدود سطح اشغال ساختمان و درز انقطاع و بر و کف و حد اصلاحی و رقوم ارتفاعی فونداسیون به اینجانب بعنوان هماهنگ کنند اعلام نمائید .

کمتر بخوان
  • 0

سلام و درود بر مهندس میررضوی عزیز که همیشه در ارتقا مسائل حقوقی مهندسین قدم خیر برداشته اید . معذرت میخام جناب مهندس که اینجا سوالمو مطرح میکنم : بنده ناظر عمران یه ساختمان بتنی ۴ ناظره هستم ، مالک قصد پیشروی ساختمان از سمت حیاط رو داره ( میخواد بده براش آرماتور بکارند وحدود ۱/۶ متر طره میشه بر جنوبیش )، بهش گفتم بره نقشه و دتیل اجراییشو از محاسبت بگیر ، محاسب هم بهش نمیده چنین نقشه ای رو ظاهرا ، حالا به چه دلیلی ،نمیدونم واقعا “, آیا میتونه بره سایرمهندسای محاسب براش محاسبه و طراحی کنند و مهر کنند ، از نظر حقوقی قابل قبوله وآیا نظام هم چنین چیزی رو میپذیره ؟

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام مهندس جان
مالک نمی تواند از محاسب های متفرقه برای تغییرات نقشه سازه اش استفاده کند ، مگر آنکه تعویض مهندس محاسب انجام بدهد ، برای تعویض محاسب نیاز به گرفتن رضایت از محاسب قدیمی نیست فقط بایستی برگه تعهد محاسبات جدید را ببرد شهرداری و تقاضای تعویض محاسب بکند ، شما هم بعنوان ناظر بایستی تائیدیه تعویض محاسب را از شهرداری بپرسی اگر تعویض انجام شده بود آنگاه نقشه های تغییرات جدید را از مالک بپذیرید .

کمتر بخوان
  • 0

استاد گرانقدر، جناب مهندس میررضویضمن سلام و احترام. سوالی دارم.ناظر سازه ی یک پروژه ی بتنی 6طبقه هستم که مالک درحال اجرای سقف ششم است ولیکن قصد دارد 1طبقه اضافه اجرا نماید(از ابتدا مطابق نقشه شهرداری کار نکرده و از همان شروع بکار تا بحال همواره اجرای خلاف نقشه مصوب را گزارش نموده ام)، امروز به ایشان عرض کردم این سقف آخرین سقفی است که بنده مطابق قانون ناظر شما هستم و به سقف مازاد برپروانه نظارت نمیکنم. بنظر حضرتعالی درست گفته ام یا تا زمانیکه کار میکند باید ادامه نظارت داده و گزارش خلاف بدهم.
ممنون از راهنمایی شما که مانند چراغی تاریکیها را برای ما جوانان روشن میکند.

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام
مهندس عزیز
اشتباه گفتید !!
شما بایستی تمام مراحل را ولو بر خلاف نقشه های مصوب در حال اجرا است بازدید کرده و تخلفات را در موعد به شهرداری گزارش کنید ، سریعا جلسه ۶۲ کانال حقوق مهندسی را با دقت گوش کرده تا درمان اشتباهتان را بیاموزید .

کمتر بخوان
  • 0

با سلام جناب اقاي مير رضوي  ضمن تشكر و قدر داني فراوان از زحمات جنابعالي يك سوال داشتم : اينجانب ناظر هماهنگ كننده و عمران ملكي هستم كه در حال تخريب است در اين ملك دو مغاز است كه به عنوان اتاق كارگري و دفتر كار استفاده مي شود . كنتور اصلي گاز جمع اوري شده ولي كنتور مغازه مانده است و سازنده ادعا مي كند كنتور كارگاهي است و مي گويد رفته ام نظام مهندسي و درخواست ناظر گاز داده ام ولي هيچ مجوزي به من نشان نمي دهند اتاقها را هم لوله كشي گاز كرده و بخاري گازي نصب كرده اند يك ابگرمكن و خوراك پزي هم در حياط نصب كرده اند بخاري ها هم دودكش دارند و در انتها اچ هم نصب شده الان من چه گزارشي بايستي بدهم ؟ لطفا راهنمايي
ضمنا كارگاه مجري صوري هم دارد و من هم نمي خواهم در كار سازنده وقفه ايجاد شود .فرماييد .

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام
موارد ایمنی مربوط به گرمایش و خوراک پزی اتاق کارگری را از لحاظ کیفیت و ایمنی مربوط به وسیله گرمایشی و شیلنگ گاز آنها و دودکش های آنها را بدقت بازدید و بررسی کنید ، و در صورتی که ایراد فنی و ایمنی داشت حتما با ذکر نواقص آن دستور توقف کل عملیات اجرایی را تا رفع نواقص و ایجاد ایمنی مربوطه به طور مکتوب به شهرداری و بازرسی اداره کار بدهید و رسید بگیرید .

کمتر بخوان
  • 1

سلام وخداقوت مهندس جان ضمن تشکر ، از آموزشهای جامع آموختیم که باید گزارش بافعل مضارع درموعدباشد ، آیا اگر ناظرسازه بافعل مضارع گزارش نکرد ناظرمعماری می تواند گزارش را مضارع بنویسد ؟

پاسخ مهندس میررضوی

سلام
اگر در مورد تخلف مشخصی ناظر معماری و ناظر سازه هر دو بطور جداگانه گزارش دهند و یکی به فعل مضارع بنویسد و دیگری به فعل ماضی بنویسد این تناقض خواهد بود و در صورت طرح شکایت از سوی مالک در شورای انتظامی و یا محاکم قضایی صحت گزارشات فوق از سوی کارشناس منتخب محکمه مربوطه مورد بررسی قرار گرفته و ناظر متخلف محکوم خواهد شد .

کمتر بخوان
  • 0