تبلیغات

آخرین نسخه دیسکی سوالات

باسلام خدمت آقای میررضوی عزیز
بسیار از کانال مفید شما سپاس گزارم.
من ناظر پایه 3معماری ساختمانی سه طبقه هستم. متاسفانه در اولین کار نظارتم، به دلیل کم تجربگی و عدم آشنایی با کانال شما، نواقصی در روند نظارت داشتم که مایلم بدانم آیا در پایان کار برای من مشکلی پیش خواهد آمد یا خیر.
مالک در اجرای شیب راه پله طبقه همکف ایرادات فراوانی داشت که تذکر شفاهی دادم و گفتم تخریب کنند اما گوش ندادند و همین طور بدون اجرای کرسی چینی دیوار را اجرا کردند.
در فرم مرحله اول نظارت من بلافاصله این موارد را تیک خلاف زدم و نوشتم کرسی چینی ندارد و شیب پله همکف، بازوی اول درست اجرا نشده است.

در مرحله دوم باز تخلفاتی داشتند. نقشه اجرایی متفاوت بود و ابعاد نورگیر کوچکتر از حد استاندارد بود و مالک تمایل به بزرگتر کردن نورگیر نداشت. وال پست ها هم طبق نقشه اجرا نشده بودند.
در فرم مرحله دوم نیز همه این موارد را گزارش کردم و به شهرداری دادم. و اکنون مالک مرحله سوم را شروع کرده است.

با توجه به اینکه دستور کار و تذکرات را شفاهی به مالک داده بودم و هیچ نامه ای به ایشان تحویل ندادم، آیا برای من مشکلی پیش خواهد آمد؟

با تشکر

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام
اگر کسی از شما در شورای انتظامی و محاکم قضایی شکایت کند برایتان مشکل ایجاد خواهد شد.
شما میبایستی تخلفات مالک را در موعد به شهرداری گزارش کنید و حتی دادن دستور کار کتبی نیز رافع مسئولیت ناظر نمی باشد چه رسد به دستور کار شفایی !!
وظیفه ناظر اعلام تخلفات ساختمان در موعد طی گزارشات مرحله ای به شهرداری میباشد .

کمتر بخوان
  • 2

با سلام خدمت استاد گرامی ناظر معماری پروژه سه سقف می باشم که ابعاد مندرج در نقشه معماری و سازه در ضلع شرقی نیم متر کمتر از متراژ واقعی زمین کشیده شده است با توجه به اینکه مالک شروع به کار نکرده و شروع بکار نیز نگرفته است به مالک گفته ام نقشه های خود را اصلاح کند آیا نیاز به گزارش به شهرداری و نظام هست؟ درضمن بعد از اصلاح نقشه به میزان تقریبی ۱۰ متر تغییر می یابد .

باتشکر از پاسخ جنابعالی

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام مهندس جان
این مغایرت را قبل از شروع بکار کتبا به مالک اعلام کنید تا نقشه ها را اصلاح کند و اگر مالک اصلاح نکرد و شروع بکار خواست ، شما شروع بکار را به او بدهید لیکن سپس این مغایرت را مرتبا در تمامی گزارشاتتان به شهرداری گزارش کنید و حتی دستور توقف بتن ریزی را نیز بایستی در مرحله فونداسیون به شهرداری گزارش کنید تا آنکه مالک مغایرت نقشه ها را اصلاح نماید .

کمتر بخوان
  • 2

سلام،جناب مهندس
شبتون بخیر

ببخشید من ناظر معماری یک ساختمون هستم مالک قصد داره ارتفاع همه طبقات 40 سانتی متر افزایش بده یعنی فاصله بین هر طبقه 3.40 بشه،راه پله اش بررسی کردم میتونه تعداد پله بین هر طبقه رو 18 عدد بکنه و از هر طرف 1.20 عرض پاگرد باقی بمونه ولی ارتفاع کلی ساختمون 2متر بیشتر میشه، مالک میگه از طراح معمار نقشه معماری اصلاح شده با مهر میاره، به نظر شما من باید چه کار کنم؟؟
سازه ساختمون بتنی و ارتفاع تیر ها 50 سانتی متر هستش دلیلش نیز برای افزایش ارتفاع همینه
یک دنیا ممنونم ازتون که ما رو راهنمایی میکنید

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام مهندس جان

شما بایستی این تخلف افرایش ارتفاع در هر طبقه را در موعد یعنی پیش از بتن ریزی سقف هر طبقه طی گزارشی به ناظر هماهنگ کننده اعلام کرده و رسید از او دریافت نمائید ،
توجه داشته باشید که اصلاح نقشه های معماری تاثیری در مسئولیت ناظرین و یا شهرداری ندارد چون این قبیل تخلفات در کمیسیون داخلی شهرداری مورد بررسی قرار میگیرد ، اما آنچه که اهمیت دارد آنستکه ناظر سازه میبایستی در خصوص افزایش ارتفاع ستونها در هر طبقه تائیدیه مهندس محاسب را برای کنترل ضرئب لاغری ستونها از او اخذ کند و سپس هر تائیدیه از جمله پایانکار را به مالک بدهد .

کمتر بخوان
  • 0

سلام استاد عزیز
یک ساختمان که نظارت سازه و معماری اون با بندست، در زمان تمدید نظارت ،توسط سازمان بخش معماری اون به شخص دیگه ای سپرده شده (طی نامه نگاری نظام با شهرداری) ولی اسم من به صورت تک ناظره توی پروانست و پروانه تغییر نکرده !

من باید چکار کنم که اتفاقات و حوادث معماری در آینده گریبانگیرم نشه؟

از یکی از شهرستانهای استان لرستان میباشم .

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام

مهندس عزیز شما بایستی کلیه نامه نگاری های مربوط به انتخاب ناظر معماری جدید توسط سازمان و شهرداری را از آنها اخذ کرده و نگهداری نمائید و همچنیین کپی برگه تعهد نظارت ناظر معماری جدید را که در شهرداری شهرتان شماره سریال شده را نیز از شهرداری مربوطه بگیرید و برای روز مبادا نگاه دارید ، تا آنکه بتوانید در آینده ثابت کنید این ساختمان ناظر معماری داشته و شما فقط ناظر سازه آن‌ بوده اید .

کمتر بخوان
  • 0
تبلیغات

سلام آقای مهندس
وقتتون بخیر و حال دلتون خوش باشه ممنون میشم در این مورد مرا راهنمایی کنیدمن ناظر معماری در شهرستان شهریار هستمدر همان اول پروژه تعویض ناظر انجام دادیم و ناظر دیگه ای جایگزین شدفرم ۳بخشی تعویض ناظر و تعهدنظارت ناظر جدید (در محضرخانه تنظیم شد)رو در شهرداری ثبت کردم و داخل پرونده ملک مربوطه قرار گرفت و یک گزارش به شهرداری دادم که من تعویض شدم و ناظر جدید جایگزین شده بعد از آن ناظر جدید شروع به گزارش نویسی کردآموزش های شما را که در کانال گوش میکردم و همینجا از جنابعالی بسیار ممنونم،فرمودید حتما بایستی پروانه عوض بشه ولی اینجا شهرداری اصلا قبول نمیکنه که پروانه عوض کنه و میگه همین دوتا مدرکی که تو اداره ما ثبت شده کافیه،اگر اتفاقی بیافته،شما اینها رو به قاضی ارائه بدید متوجه میشن که شما تغییر کردید
حالا بنظر شما کفایت میکنه؟من چه کنم؟
مرسی

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام
مهندس جان اگر برگه تعهد نظارت ناظر جدید و یا برگه سه وجهی تعویض ناظرین قدیم و جدید در شهرداری شماره سریال شده باشد و تاریخ ثبت در شهرداری خورده باشد ، بنظر بنده می تواند مبنای تثبیت تعویض ناظر قرار گیرد .

کمتر بخوان
  • 0

عرض سلام و احترام،ببخشید که مزاحمتون میشم،یک مشکلی برای بنده پیش اومده که ممنون میشم اگر کمکم کنید،بنده ناظر معماری دو پروژه یکی با زیربنای حدود ۳۰۰۰ متر و دیگری ۱۸۰۰ متر هستم که در هردو این کارها ، مهندس هماهنگ کننده(سازه) ، نیازی به گرفتن مجری ذی صلاح از طرف سازنده نمیبینند(هرچند قانون این الزام رو به وجود آورده) !بنده به عنوان ناظر معماری و یکی از این چهار ناظر، چه کاری میتونم انجام بدم که مسیولیت عدم وجود مجری ذی صلاح در پروژه از گردنم ساقط بشه؟ متشکرم

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام

تخلف عدم حضور مجری ذیصلاح را طی نامه های جداگانه ای هم به ناظر هماهنگ کننده و هم به شهرداری منطقه و هم به سازمان نظام مهندسی و هم به خود مالک اعلام فرمائید .

کمتر بخوان
  • 0

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام
اگر نقشه های تهیه شده معماری ازبیلت با وضعیت اجرا شده ساختمان و ضوابط شهرسازی و مقررات ‌ملی مطابقت دارد ، اشکالی ندارد می توانید مهر و امضا کنید.

کمتر بخوان
  • 0