تبلیغات

آخرین نسخه دیسکی سوالات

سلام جناب مهندس طبق جلسه بیست و یکم شما فرمودید که شروع به کار را منوط به مجری نکنید و شروع بکار را بدهید و اگر تخلف کرد گزارش دهید اما چند روز پیش تلفنی به بنده فرمودید تا مالک ...ادامه مطلب ...

سلام
جناب مهندس طبق جلسه بیست و یکم شما فرمودید که شروع به کار را منوط به مجری نکنید و شروع بکار را بدهید و اگر تخلف کرد گزارش دهید
اما چند روز پیش تلفنی به بنده فرمودید تا مالک قرارداد مجری را ثبت سازمان نکرده به او شروع بکار ندهید !
الان تکلیف ما چیست ؟
چه بایستی بکنیم ؟

 

پاسخ مهندس کامیار میرضوی

سلام مهندس
موضوعی را که در جلسه ۲۱ گفتم مربوط به سال ۹۵ است
اما الان حدود یکسال است رویه سازمان و شورای انتظامی تهران عوض شده و چنانچه ناظری بدون ثبت قرارداد مجری ذیصلاح برگه شروع بکار به مالک بدهد درصورتیکه سازمان متوجه شود ناظر را بعنوان‌ متخلف به شورای انتظامی معرفی مینمایند .
لذا بدون ثبت قرارداد مجری توسط مالک در سازمان به هیچ جه شروع بکار ندهید .

کمتر بخوان
  • 12

با سلام جناب مهندس لطفا میفرمایید ساختمانی که مجری ندارد مسئولیت مجری برعهده چه کسی است ؟ باسپاس   پاسخ مهندس کامیار میرضوی سلام اگر عدم حضور مجری را ناظر گزارش نکرده باشد ، مسئولیت آن بین ناظر و سازنده و صاحب ...ادامه مطلب ...

با سلام
جناب مهندس لطفا میفرمایید ساختمانی که مجری ندارد مسئولیت مجری برعهده چه کسی است ؟ باسپاس

 

پاسخ مهندس کامیار میرضوی

سلام
اگر عدم حضور مجری را ناظر گزارش نکرده باشد ، مسئولیت آن بین ناظر و سازنده و صاحب زمین و شهرداری و نظام مهندسی تقسیم میشود .

کمتر بخوان
  • 6

سلام استاد عزيز. خسته نباشيد، يه سوالي داشتم: من يه پروژه سوله مديريت پيمان قرار داد بستم كارفرما ميگه يه كپي از پروانه اشتغالت به من بده، من اول گفتم نميتونم اين كار رو كنم ولي اگر ندم احتمالا قرار دادمون كنسل بشه ميخواستم ببينم اگر اين كار رو بكنم مشكلي برام پيش مياد؟ البته ميگه فقط ميخوام بدونم با كي طرف هستم ممنون ميشم كمكم كنين خيلي فكرم درگير شده. با تشكر

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام
بله مهندس جان ، مالک می تواند کپی پروانه اشتغال و قرارداد مدیریت پیمان شما را ببرد به شورای انتظامی سازمان و طی شکایتی اعلام کند شما خارج از صلاحیت و ظرفیتتان کار اجرای سوله را گرفته اید و شما انعقاد این قرارداد را به سازمان اعلام نکرده اید که در سهمیه تان درج شود ، لذا برای شما مجازات انتظامی از سازمان بگیرد تا با این اهرم فشار از شما امتیازگیری نماید ! البته احتمال هم دارد درخواستشان فقط بمنظور کسب اطلاعات شخصی شما باشد و نیت سویی نداشته باشد .

کمتر بخوان
  • 3

باسلام و تبریک سال نو خدمت شما جناب مهندس
راهکاری که فرمودین … در رابطه با قرارداد و شرط ضمن عقد و امضای شروع کار به شرط معرفی مجری.
این شرط ضمن عقد را چگونه اضافه کنیم؟
آیا منظورتون اینست که در ماده ۴ قرارداد تک ناظره که تعهدات صاحب کار است، و در بند ۴_۲ همین قرارداد تک ناظره آمده که صاحب کار متعهد میشود کار را به سازنده دارای صلاحیت و پروانه اشتغال به کار واگذار نماید.
حالا ما برای اضافه کردن این شرط ضمن عقدی که شما فرمودین باید یک بند بعد از این به نام بند ۴_۳ اضافه کنیم و بقیه بندهای قرارداد را شماره هایش را تغییر دهیم؟؟
یا این شرط ضمن عقد را طور دیگری باید اضافه کنیم؟
اصولا این شرط ضمن عقد را چگونه اضافه کنیم به قرارداد در قسمت تعهدات صاحب کار؟

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام و تبربک متقابل برای سال جدید
مهندس عزیز
موضوع اینقدر پیچیده نیست که !
شما می توانید در انتهای هر بندی از قرارداد که دارای مفهوم نزدیک به صدور شروع بکار را دارد و ترجیحا بهتر است در قسمتهای تعهدات صاحبکار باشد ، آن جمله را که گفتیم به قرارداد نظارتتان اضافه نمائید .

کمتر بخوان
  • 4
تبلیغات

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام
توجه کنید که بایستی مالک تعویض مجری ذیصلاح را کتبا به شما بعنوان ناظر اعلام کرده و قرارداد جدید آنرا نیز در سازمان ثبت نماید در غیر اینصورت شما نیز می توانید عدم حضور مجری ذیصلاح را در گزارشاتتان به شهرداری اعلام نموده و در این خصوص نامه ای به مالک و سازمان بدهید که مالک نسبت به معرفی مجری جدید به مهندس ناظر اقدامی نمی نماید .

کمتر بخوان
  • 3

با سلام و عرض ادب خدمت استاد بزرگوار. احتراما به اطلاع ميرساند كه در يك پروزه اينجانب به عنوان مجري بودم و مالك تخلفات ساختماني داشته و پروزه به اتمام رسيده و اكنون بابت وجه التزام ميخوام اظهار نامه بزنم ميخواستم بدانم قبل از اينكه بابت وجه التزام شكايت كنم ممكن است مالك شكايتي مطرح كند كه ساختمان مطابق نقشه شهرداري اجرا نشده و اين تخلفات زير بنايي بر عهده مجري ميباشد و مطالبه خسارت كند؟

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام
بله مهندس جان ، هر کسی می تواند بابت هر ادعایی از شما طرح شکایت کند که البته اثبات آن ادعا بستگی به مدارک و مستندات و نحوه استدلال و ارائه آنها به دادگاه داشته و صد البته تکنیکها و شیوه های صحیح دفاع شما نیز در محکمه می تواند در دفع شکایت او و تبرئه شما موثر باشد .

کمتر بخوان
  • 3

سلام استاد خسته نباشید!

طبق مبحث دوم انتخاب مجری برای همه ساختمان ها الزامیه؟یا باید از یه متراژی بالاتر باشه؟

اگه برای همه ساختمان ها الزامیه و به متراژ بستگی نداره میوانیم بعد دادن شروع بکار عدم حضور مجری رو به شهرداری گزارش دهیم ولی توقف نزنیم

تا موقعی که حادثه پیش بیاد ناظر کمتر مقصر بشه؟با تشکر فراوان

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام بله ، برای همه ساختمانها با هر متراژی حضور مجری ذیصلاح الزامی است .
اما توجه بفرمائید حضور مجری ذیصلاح تاثیر چندانی در تبرئه ناظر در حوادث ساختمانی ندارد بلکه ناظر لازم است گزارشات عدم رعایت موارد ایمنی را در موعد به شهرداری اعلام نماید تا بتواند تبرئه شود .

کمتر بخوان
  • 2

باسلام و احترام، ضمن تشکر از زحمات حضرتعالی، لطفا در صورت امکان راهنمایی بفرمایید:

درصورت عدم اجرای نقشه های مصوب و اجرانمودن نقشه های اجرایی؛ در صورتیکه مجری به مراجع ذیصلاح اطلاع رسانی ننماید چه مسئولیتها و مشکلاتی متوجه مجری حقیقی می شود.

 پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام

مهندس عزیز شما میبایستی طی مکاتباتی این تخلفات مالک را هم به ناظر و هم به شهرداری و هم سازمان و هم به خود مالک کتبا اعلام نموده و رسید بگیرید  در غیر اینصورت برایتان تخلف انتظامی محسوب خواهد شد .

لطفا جلسه ۲۹ کانال حقوق مهندسی را در این خصوص گوش بفرمائید .

کمتر بخوان
  • 0

عرض سلام و ادب خدمت استاد گرامی ، بنده مطالب کانال و مباحث چراجویی رو دنبال کردم، اما امروز با بحثی مواجه شدم که سوال جدیدی برایم پیش آورد، درصورتی که مجری صوری (بصورت قرارداد محضری بین مالک و مجری ) گرفته شود ، در اینصورت ما باید برای ابلاغ و دریافت رسید بابت دستورکارهامون به مجری مراجعه کنیم؟ و درواقع دیگر مالک مسیولیتی ندارد و فقط رسیدی که مجری بدهد ارزش قانونی دارد؟ چون اگر اینگونه باشد، باتوجه به صوری بودن مجری، قطعا دسترسی ما به مجری و‌ نیز اخذ رسید از او کار تقریبا غیرممکنی است و بنظر می آید که گزارش عدم حضور مجری ذی صلاح در کارگاه ، نسبت به‌اخذ مجری صوری، برای ناظر راهکار مناسبتری است. چون‌ اینگونه هم ما گزارش عدم حضور مجری ذی صلاح رو داده ایم و هم با مالک بعنوان شخصی که مسیول است طرف هستیم و لااقل میتوانیم رسیددریافت کنیم ،ممنون میشم بفرمایید که این کار درست است یاخیر ؟از زحمات شما بسیار سپاسگزارم

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام

اولا شما بعنوان ناظر بایستی تخلفات را به شهرداری گزارش کنید ، دادن دستور کار تحت شرایطی الزامی میشود که قبلا شرح داده ایم ، در هر حال دستور کار را بایستی به سازنده و یا مالک بدهید و اگر مجری ذیصلاح را هم دیدید به او هم دستور کار را ابلاغ کنید اگر هم او را ندیدید به همان مالک و سازنده ابلاغ کنید کفایت میکند .

کمتر بخوان
  • 0

با سلام خدمت استاد محترم بنده مجری ملکی در زمان اتمام کار وبعد از بهر برداری برای دادن شناسنامه فنی ملکی شده ام مجری قبلی تا زمان یک ماه قبل از گزارش پایان نازک کاری بوده است و یکسال کار مجری نداشته وبعد بند مجری شدم ناظر گزارش اتمام را در زمان بنده داده حالا سوالم این است مسولیت زمانی که کار مجری نداشته بر عهده مالک هست یا بنده اگر نامه ای از مالک بگیرم که کار بعد از اتمام کاربه من ارجاع شد و در اجرا کار نقشی نداشته ام رافع مسولیت بند هست؟ با تشکر

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام
مهندس جان با این وضعیت کنونی محاکم قضایی و بی توجه ای کارشناسان محترم رسمی دادگستری به احتمال زیاد مسئولیت عملکرد مجری قبلی می تواند به پای شما نوشته شود ، مگر آنکه با مجری قبلی و مالک و ناظر صورتجلسه فصل مشترک تنظیم بفرمائید و یک ‌نسخه کپی برابر اصل قرارداد مجری قبلی با مالک را هم داشته باشید تا درصورت وقوع حادثه مدارک فوق را جهت اثبات بی تقصیری خودتان به محاکم قضایی تحویل دهید .
گرفتن نامه از مالک یک اماره ضعیف جهت اثبات بی تقصیری شماست .

کمتر بخوان
  • 0