تبلیغات

آخرین نسخه دیسکی سوالات

با عرض سلام خدمت استاد میر رضوی بنده ناظر برق هستم در دی ماه ۹۸یکی از مالکین پس از رفع نواقص و تخلفات از بنده پایان کار گرفت یکی از این تخلفات این بود که از داخل قوطی درب ورودی آپارتمان سیم ...ادامه مطلب ...

با عرض سلام خدمت استاد میر رضوی
بنده ناظر برق هستم

در دی ماه ۹۸یکی از مالکین پس از رفع نواقص و تخلفات از بنده پایان کار گرفت

یکی از این تخلفات این بود که از داخل قوطی درب ورودی آپارتمان سیم برق عبور داده بود و اقدام به نصب چراغ سر در ساختمان کرده بود .

بنده ضمن مخالفت با این اقدام خطر ناک پیمانکار ساختمان را مجبور کردم آنرا حذف کند و از سر در خانه عکس گرفتم وضمن چاپ عکس یک صورتجلسه تنظیم کردم و از پیمانکار امضا و اثر انگشت گرفتم که بعد از گرفتن پایان کار تغییر ی ایجاد نکند
حالا بعد از گذشت چند ماه که اتفاقی از درب خانه مذکور عبور میگردم دیدم دوباره لامپ های مذکور با همان کیفیت خطرناک دوباره نصب شده است
*)این ساختمان چهار واحد مسکونی دارد

*)پیمانکار ساختمان برادر زن مالک اولیه میباشد و قرار بود بعد از گرفتن پایان کار مالک یکی از واحد ها شود

*)صورتجلسه تنظیم شده به شهرداری ارایه نشده (فقط در بایگانی بنده میباشد)

خواهشمند است بنده را راهنمایی کنید که وظیفه بنده در قبال این تخلف چیست؟
آیا نیاز به ارسال نامه به شهرداری هست یا خیر؟

 

پاسخ مهندس کامیار میرضوی

سلام مهندس جان
ای کاش در صورتجلسه فوق علاوه بر پیمانکار از مالک هم امضا و اثر انگشت میگرفتید .
البته چنانچه در آینده از همین ناحیه حادثه ای ایجاد شود همین صورتجلسه بسیار میتواند شما را در محاکم قضایی یاری کند زیرا ثابت مینماید پس از تائیدیه پایانکار بهره بردارکنندگان تغییراتی را در برق کشی چراغ سر در ایجاد کرده اند .
با این وجود اگر باز احساس خطر میکنید می توانید نامه یا اظهارنامه ای خطاب به شهرداری منطقه بنویسید و صورتجلسه فوق را نیز ضمیمه آن نموده و به شهرداری اعلام نمائید که تغییراتی در برقکشی ساختمان در قسمت سر در توسط بهره بردارکنندگان ایجاد گردیده که خطر آفرین است و تقاضای اصلاح آنرا از شهرداری نمائید .

کمتر بخوان
  • 9

سلام استاد گرامی درماده ۳۳ باتوجه به تغییرات اساسی اعمالی در نقشه های برقی وتهیه نقشه های جدید با ومهر وامضای طراح، دفتر خدمات الکترونیک از جایگزینی آنها با نقشه های اولیه خوداری می کند واعلام می کند نقشه های ...ادامه مطلب ...

سلام
استاد گرامی درماده ۳۳ باتوجه به تغییرات اساسی اعمالی در نقشه های برقی وتهیه نقشه های جدید با ومهر وامضای طراح، دفتر خدمات الکترونیک از جایگزینی آنها با نقشه های اولیه خوداری می کند واعلام می کند نقشه های تاسیسات نیازبه جایگرینی ندارد.تکلیف چیست؟

 

پاسخ مهندس کامیار میرضوی

سلام
بله ، دفتر خدمات درست می گوید ،
اصل نقشه های جدید می بایستی نزد ناظر مربوطه باقی بماند و فقط ناظر مربوطه می بایستی تغییرات نقشه ها را طی گزارشی به شهرداری اعلام کند .

کمتر بخوان
  • 13

سلام استاد گرامی در ماده ۳۳ در بخش برق در اجرا تغییرات اساسی ایجاد شده ومالک طراح را عوض کرده آیا نقشه های جدید باید حتما توسط طراح وشرکت اولیه تایید شود.وآیا اگر طراح حقیقی نقشه های جدید را مهر ...ادامه مطلب ...

سلام استاد گرامی
در ماده ۳۳ در بخش برق در اجرا تغییرات اساسی ایجاد شده ومالک طراح را عوض کرده آیا نقشه های جدید باید حتما توسط طراح وشرکت اولیه تایید شود.وآیا اگر طراح حقیقی نقشه های جدید را مهر وامضا کند کفایت است؟

 

پاسخ مهندس کامیار میرضوی

سلام
اگر طراح تعویض شده باشد اولا این تعویض باید در شهرداری ثبت گردد ثانیا مالک می بایستی تغییرات نقشه های برق را حتما به تائید طراح جدید برساند .

کمتر بخوان
  • 6

سلام
من ناظر برق هستم ،نامه ایی درخصوص اصلاح سیستم ارت به طراح داده شده ولی باتوجه به مبحث۱۳ و دستورالعمل طراحی نقشه رو ضعیف تر و اشتباه داده لطفا بفرمایید چه باید بکنم درضمن گفته نقشه هاقبلاتوسط سازمان تاییده شده در ضمن اگه نقشه ایراد دار اجرا شود بعدا من مسیولیتی ندارم؟! باتوجه به نامه نگاری با طراح و جواب ایشان.

 

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام مهندس جان

ناظر برق میبایستی نواقص و ایرادات نقشه های برق را هم به مالک و هم به ناظر هماهنگ کننده و هم به طراح کتبا اعلام کند و در صورت ترتیب اثر ندادن آنان باید موضوع را به شهرداری و سازمان نیز گزارش نماید
در چنیین حالتی مسئولیش تقریبا پوشش کامل پیدا میکند .

کمتر بخوان
  • 0
تبلیغات

سلام جناب مهندس

در یک کار نظارت برق اماکن با مالک قرارداد بستم و اداره برق بدون تایید ناظر کنتور برق را وصل کرده مسیولیت قانونی و حقوقی من با توجه به عدم تاییده چیست خواهشمندم راهنمایی کنید.

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام مهندس جان

این موضوع را بایستی کتبا به رئیس اداره برق و سازمان نظام مهندسی و ناظر هماهنگ کننده منعکس کنید .
اگر شما تائیدیه ای نداده باشید و کنتور برق مشترک را نصب کرده باشند آنگاه مسئولیت آن با اداره برق و ناظر هماهنگ کننده خواهد بود .

کمتر بخوان
  • 0

سلام آقاي مهندس ميررضوي وقت شما بخير

من ناظر برق يك ساختمان هستم، در اين ساختمان مالك آمده و در حمامها پريزي به ارتفاع ٣٠ سانتيمتر نصب كرده براي جكوزي. چنين پريزي در نقشه هاي تاييد شده وجود ندارد و جداي از آن، ارتفاع آن هم مغاير با مقررات است.
من از مالك خواستم كه پريزها رو مسدود كند. ايشان گفتند بعد از پايان كار كار دوباره آنها رو باز خواهم كرد.
سوالم اينست كه من چه اقدامي بايد انجام بدهم كه مسئوليتي از بابت استفاده آتي اين پريزها بعهده من نباشد؟

پيشاپيش از پاسخ شما متشكرم

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام مهندس عزیز
می بایستی در ابتدا از مسدود شدن پریزهای فوق عکس گرفته و این عکس را در بالای کاغذی پرینت رنگی بگیرید و در همان کاغذ صورتجلسه ای تنظیم نمائید و حق بازگشایی مجدد آنها را با مالک و سازنده و‌مجری و ناظر هماهنگ کننده ممنوع و غیر ایمن اعلام کرده و امضا و اثر انگشت مالک و سازنده و مهر و امضا مهندسین فوق را نیز ذیل آن صورتجلسه بگیرید و اصل آن صورتجلسه را نزد خود نگاه دارید و این صورتجلسه را در گزارشی به شهرداری اعلام کرده و از شهرداری نیز رسید دریافت نمائید .

کمتر بخوان
  • 0

استاد سلام
اول اینکه من به عنوان ناظر برق مثلا در بازدید مرحله لوله گذاری برق میبینم لوله های برق دارای علامت استاندارد نیست و مالک و برق کار اون لوله ها رو استفاده کرده. در این حالت آیا باید به مالک نامه رفع نقص بزنم یا اینکه به مالک چیزی نگم و به شهرداری گزارش خلاف بدم؟ یا اینکه هم به ناظر و هم به شهرداری گزارش بدم؟ یا اینکه چند بار به مالک تذکر کتبی بده و اگه رفع نکرد به شهرداری گزارش بدم؟

پاسخ  مهندس کامیار میررضوی

شما بعنوان ناظر برق تخلفات مالک را اول به ناظر هماهنگ کننده کتبا اطلاع داده و سپس به مالک هم دستور کار میدهید ، اگر ترتیب اثری داده نشد آنگاه به نظام مهندسی هم نامه میزنید .

کمتر بخوان
  • 1

یک سوال داشتم خدمتتون

من نظار برق ساختمان هستم، در یک پروژه ساختمانی در مرحله اسکلت من بازدید انجام دادم، و بعد ساختمان سازی متوقف شد و مالک با شروع دوباره قرار بود اطلاع بده، ولی اطلاع نداد . الان ساختمان به پایان رسیده، و برای پایانکار اقدام کرده! مالک تصمیم به انجام رفع نقایص ندارد. با توجه به اینکه (در دفترچه آبی که همراه نقشه ها امضا میکنیم)  مدت نظارت ساختمان به پایان رسیده، مالک میتونه یک ناظر دیگه انتخاب کنه بدون اینکه انصراف بده؟و یا اگر من بخواهم انصراف بدم مشکلی در آینده برام پیش میاد؟ (از شهرستان نوشهر)

پاسخ  مهندس کامیار میررضوی

نظارت که انصرافی نیست خانم مهندس ،
ناظر باید تعویض بشود
این‌ مباحث را مفصل در جلسات 69 ، 70 ، 71 ، 72 در کانال حقوق مهندسی شرح دادیم

خواهشا در کانال ما عضو بشوید و این‌ مباحث را گوش کنید
مالک نمیتواند شما را عوض کند ولو اینکه مدت قراردادتان هم تمام شده باشد و شما هم نمی توانید بدون ‌توافق مالک انصراف بدهید
ساختمان را باید بازدید کنید و نواقص را اصلاح کند و بعد پایانکار بدهید.

کمتر بخوان
  • 1