تبلیغات

آخرین نسخه دیسکی سوالات

سلام جناب مهندس شرمنده مزاحم میشم بنده ناظر سازه و هماهنگ کننده در شهر تهران هستم اگر مشکلی در مورد معماری دیدم و به ناظر معماری اطلاع دادم و ایشون هم در گزارششون قید کردن(البته بدون خلاف گزارش کردن) آیا نیازی هست بنده ...ادامه مطلب ...

سلام جناب مهندس
شرمنده مزاحم میشم

بنده ناظر سازه و هماهنگ کننده در شهر تهران هستم

اگر مشکلی در مورد معماری دیدم و به ناظر معماری اطلاع دادم و ایشون هم در گزارششون قید کردن(البته بدون خلاف گزارش کردن)

آیا نیازی هست بنده هم در گزارشم بهش اشاره کنم یا خیر؟

 

پاسخ مهندس کامیار میرضوی

سلام و درود
بستگی به نوع خلاف و شدت آن دارد !
اگر فکر میکنید اطلاعاتتون در این زمینه کم هست توصیه میکنم گزارشات ناظر معماری را با ذکر تاریخ گزارش ناظر معماری مجدد در گزارشات خودتان ذکر کنید .
برای افزایش اطلاعاتتان در این زمینه جلسات ۱۳۶ تا ۱۴۰ کانال حقوق مهندسی را گوش بفرمائید .

کمتر بخوان
  • 3

سلام مهندس جان در صورتیکه تخلفی در مورد وظایف مشترک ناظر معماری و نقشه برداری اتفاق بیافتد و کار به دادگاه بکشد،کارشناس رسمی دادگستری ،درصد تقصیر را به چه نسبتی ارائه میدهد؟   پاسخ مهندس کامیار میرضوی سلام و درود درصد تقصیر ...ادامه مطلب ...

سلام مهندس جان
در صورتیکه تخلفی در مورد وظایف مشترک ناظر معماری و نقشه برداری اتفاق بیافتد و کار به دادگاه بکشد،کارشناس رسمی دادگستری ،درصد تقصیر را به چه نسبتی ارائه میدهد؟

 

پاسخ مهندس کامیار میرضوی

سلام و درود
درصد تقصیر بر اساس میزان تاثیر وزنی هر یک از عوامل در ایجاد خسارات برای خواهان محاسبه میشود ، که این درصدها اعداد ثابتی نیستند و بر اساس شرایط و علیت و سببیت و … می بایستی توسط کارشناس محاسبه گردند .

کمتر بخوان
  • 13

سلام جناب مهندس،وقت شما بخیر،ببخشید مزاحم شدم غرض از مزاحمت همکار شما هستم،ساختمانی رو شروع کردم پروانه اش رو هم گرفتم،متاسفانه طراح هماهنگ کننده ک طراح سازه هم بود ب رحمت خدا رفته،پولش رو هم تسویه کردم،میخواستم ببینم طراح هماهنگ ...ادامه مطلب ...

سلام جناب مهندس،وقت شما بخیر،ببخشید مزاحم شدم
غرض از مزاحمت
همکار شما هستم،ساختمانی رو شروع کردم پروانه اش رو هم گرفتم،متاسفانه طراح هماهنگ کننده ک طراح سازه هم بود ب رحمت خدا رفته،پولش رو هم تسویه کردم،میخواستم ببینم طراح هماهنگ کننده یا طراح سازه تا کجا مسولیت کار ب عهده اشه؟

 

پاسخ مهندس کامیار میرضوی

سلام
کلا وظائف طراح در خصوص انجام طراحی اش طبق مفاد قرارداد فی مابین او با شما است ، اما توجه داشته باشید که مسئولیت طراح در خصوص رعایت ضوابط طراحی که انجام داده طبق مقررات ملی ساختمان میباشد .

کمتر بخوان
  • 7

باعرض سلام و احترام اخیرا در شهر لواسان مسئولیت نظارت سازه و هماهنگ کننده پروژه ای را بعهده گرفته ام. پس از صدور پروانه متوجه شدم که این پروژه، فاقد نقشه طراحی تاسیسات برق و به تبع آن فاقد ناظر برق ...ادامه مطلب ...

باعرض سلام و احترام

اخیرا در شهر لواسان مسئولیت نظارت سازه و هماهنگ کننده پروژه ای را بعهده گرفته ام. پس از صدور پروانه متوجه شدم که این پروژه، فاقد نقشه طراحی تاسیسات برق و به تبع آن فاقد ناظر برق است.
با مراجعه به نظام مهندسی لواسان و استان تهران به بنده اعلام شد که چون پروژه نقشه طراحی برق ندارد، ناظر هماهنگ کننده نیز در این زمینه مسئولیتی ندارد.

در این شرایط پیشنهاد شما چیست؟

آیا لازمست شروع عملیات پروژه را صادر نکنم تا مالک نسبت به ارائه نقشه تاسیسات برق و ناظر برق اقدام کند؟

یا اینکه پیرو نظر شفاهی نظام مهندسی، در این زمینه اقدامی نکنم؟ آیا در این صورت، بعدها در این زمینه مسئولیت حقوقی نخواهم داشت؟

باتشکر

 

در انتظار پاسخ (شما میتوانید پاسخی برای این پرسش ارسال نمایید)

کمتر بخوان
  • 30
تبلیغات

عرض سلام و خسته نباشید و تشکر بخاطر زحمات و تلاشهای بی دریغتون.

بنده ناظر سازه و هماهنگ کننده یک ساختمان سه طبقه هستم(دو طبقه روی پیلوت ) که مالک درخواست پایان کار کرده ولی هنوز تجهیزات و کابین آسانسور را اجرا و نصب نکرده و فقط درهای آسانسور نصب شده . به شهرداری هم مراجعه کرده گفتن با این وضعیت پایان کار صادر نمیشه مگر اینکه جلو درب آسانسور در تمام طبقات را تیغه و دیوار بکشی. آیا در صورت این کار در آینده مشکلی برای بنده پیش نمیاد و میتونم پایان کار بدم یا خیر؟

پاسخ مهندس میررضوی

سلام و درود
مهندس جان بنظر بنده برای ساختمانی که آسانسور در نقشه هایش طراحی شده و الزامی است و مالک آسانسور را اجرا نکرده ولو آنکه جلوی درب آسانسور تیغه هم بکشد نباید تائیدیه پایانکار بدهید
، چون وظیفه ناظر آنستکه موقع دادن تائیدیه پایانکار انطباق ساختمان با نقشه های مصوب و پروانه ساختمانی را گزارش نماید و این تخلف شما حداقل برای شما سه ماه محرومیت انتظامی در پی دارد ،
، ضمن آنکه اگر حادثه جانی هم پیش نیاید بهره برداران میتوانند از سازنده و ناظر در دادگاه طرح شکایت نمایند و خسارت نصب آسانسور را از شماها بگیرند ، چون ساختمانی را که طبق مقررات ملی ، آسانسور در آن الزامی بوده تائیدیه پایانکار داده اید و آن را مالک فروخته است !

کمتر بخوان
  • 5

باسلام و عرض ادب خدمت استاد میررضوی . بنده مهندس ناظر سازه و هماهنگ کننده پروژه ای در مشهد هستم. در حال حاظر سازنده پروژه را بر طبق اصول میسازد و برای اجرای پروژه مجری صاحب صلاحیت بصورت واقعی گرفته و بنده هم هر هفته بصورت مستمر بر اجرای پروژه نظارت دارم . حالا بنده تصمیم دارم که یکی از واحدها رو از سازنده پیش خرید کنم.خواستم از جنابعالی بپرسم که آیا این پیش خرید واحد آپارتمانی از جانب بنده بعنوان ناظر پروژه، از لحاظ مسایل حقوقی و شورای انتظامی سازمان مشکلی را برای بنده ایجاد میکند یا خیر؟ با تشکر از جنابعالی

پاسخ مهندس میررضوی

سلام
بله مهندس جان برایتان مشکل انتظامی ایجاد خواهد نمود چونکه مهندس ناظر نبایستی هیچ رابطه و تبادل مالی با مالک داشته باشد ،
البته معامله تان از لحاظ حقوقی صحیح است لیکن تخلف انتظامی کرده اید .

توصیه میکنم اگر قصد چنیین معامله ای را دارید آپارتمان فوق را بنام یکی از نزدیکان مورد وثوق خود مثلا همسرتان خریداری نموده و سپس شما با وکالت بلاعزل فروش توامان با مبایعه نامه از همسرتان خریداری مجدد نمائید و این دو سند را به رویت هیچکس نرسانید تا زمانیکه پایانکار ساختمان و سندهای تک برگی اخذ شود .

کمتر بخوان
  • 3

سلام جناب مهندس میر رضوی
عرض خدا قوت و خسته نباشید.
بنده ناظر هماهنگ کننده پروژه ای ۳۰۰۰ متری در تهران هستم، مجری ذیصلاح همراه با صدور جواز معرفی نشده بود و مالک که شرکتی دولتی میباشد راساََ نسبت به عقد قرارداد با مجری اقدام کرده است، مجری برگه ی شروع به کار را مهر و امضا کرده، ولی قرارداد در سازمان نظام مهندسی ثبت نشده، حال با این توضیحات این پروژه مجری ذیصلاح دارد یا خیر؟

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام
مهندس جان
هرگاه قرارداد مربوط به مجری ذیصلاح در سازمان ثبت شد آنگاه فرض بر این است که این ساختمان مجری ذیصلاح دارد و شما هم می توانید مجوز شروع بکار را صادر نمائید .

کمتر بخوان
  • 2

سلام وخداقوت. سوالی خدمتتان دارم. ناظرهماهنگ کننده هستم. به مالک دستور کار کتبی داده بودم که میزان okb پنجره های نما باید حداقل 110 سانت باشه وگرنه باید نرده بزنه. مالک مدام میگفت باشه حتما. ولی جمعه رفتم بازدید دیدم پنجره ها را تهیه کرده اند ومیزان okb آنها از کف تمام شده 75 سانت است. کار در مرحله نازک کاری است. اکنون اگر گزارش خلاف دار بدهم میدانم که میرود اعتراض می‌کند که کار هنوز تمام نشده و من نرده خواهم زد وشما چرا گزارش عجولانه داده اید. اگر هم گزارش ندهم میدانم که در اون منطقه بالاشهر از نرده استفاده نخواهد کرد. لطفا راهنمایی کنید که گزارش خلاف دار بدهم یا صبر کنم تا هروقت پایان کار خواست بگویم اول برو نرده بزن تا بعد پایان کار بدهم.

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام
مهندس عزیز نبایستی تا مرحله پایانکار صبر کنید در یکی از گزارشات مرحله نازک کاری تان بنویسید که مالک جانپناه زیر پنجره ها را به ارتفاع ۷۵ سانتیمتر اجرا نموده که مورد تائید نمیباشد مگر آنکه تا ارتفاع ۱۱۰ سانتیمتری از کف روی جانپناه ها را از نرده استفاده نماید .

کمتر بخوان
  • 2

سلام آقای مهندس من ناظر هماهنگ کننده یک ساختمان سه طبقه هستم که در حال حاضر در مرحله ی نازک کاری می باشد که گزارش سفت کاری آن را با تاخیر اخیرا ارسال کردم که در آن اتمام سفت کاری را اعلام کردم و ذکر کردم که ‌وادارهای افقی و عمودی آن مطابق نقشه اجرا نشده و تغییراتی هم در تیغه های داخلی انجام شده اما در گزارش قید نکردم که خلاف دارد و گزارش اتمام سفت کاری را بدون خلاف رد کردم آیا امکان اصلاح گزارش را دارم
تشکر از راهنمایی و لطف جنابعالی

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام
مهندس جان می توانید گزارش سفتکاری دیگری را انشا کنید و به شهرداری بدهید و در آن ذکر کنید که طبق بازدید اخیر بعمل آمده مالک تخلفاتی را به شرح زیر در حال انجام میباشد و بعد تخلفات را در گزارش ذکر کنید و قسمت خلاف دار را نیز علامت بزنید .

کمتر بخوان
  • 1

با سلام و احترام

بنده ناظر پایه ۳ معمار و هماهنگ کننده ساختمان ۵ طبقه هستم، که مالک ساختمان حدود پنج ماه پیش، طبقه ای مازاد بر نقشه های مصوب بر ساختمان اضافه کرده و نظارت ساختمان از حدود صلاحیت بنده خارج شده است.
نامه توقف عملیات ساختمانی به دلیل طبقه مازاد و عدم رعایت موارد ایمنی و درخواست تعویض و تعیین تکلیف ناظر پایه ۲ در دفعات مکرر به نظام مهندسی و شهرداری داده شده است، ولی هیچ اقدامی صورت نگرفته و مالک ساختمان به عملیات ساختمانی ادامه داده و نمای ساختمان اجرا شده و در مرحله گچ کاری می باشد و موعد ارائه گزارش مرحله ۴ هم گذشته است.لازم به ذکر است مالک به تماس های تلفنی بنده پاسخ نمیدهد.
بنده نیز دورادور ساختمان رو زیر نظر داشته ام و پنج بار نامه تخلفات مالک رو به نظام مهندسی و شهرداری داده ام.با توجه به مطالب فوق میخواستم بدونم تکلیف و مسئولیت بنده در ساختمان فوق چیست؟و با توجه به اینکه بعد از حدود یک ماه بنده پایه ۲ خواهم شد، در رابطه با گزارش مرحله ۴ و ادامه عملیات ساختمان، چه وظیفه ای خواهم داشت؟از صبر و حوصله و کمک شما، بی نهایت سپاسگزارم.

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام مهندس جان

شما می بایستی همچنان از ساختمان بازدید کرده و تخلفات مالک از جمله عدم تعویض ناظر بدلیل فقدان صلاحیت پایه را در موعد به شهرداری گزارش نمائید
فقط یادتان باشد موقع دادن تائیدیه پایانکار حتما میبایستی پایه صلاحیت آن ساختمان را داشته باشید ، اگر ندارید نباید تائیدیه پایانکار بدهید .

کمتر بخوان
  • 0