تبلیغات

آخرین نسخه دیسکی سوالات

دروداستاد بزرگوار، عرض ادب بنده طراح سازه یک پروژه شش طبقه ام، عملیات اجرایی ساختمان به پایان رسیده، متراژاولیه در پروانه ساختمانی 750مترمربع بوده و الان875مترمربع مساحت پایانکار ساختمان است. نقشه جدید وضعیت اجرا شده(نقشه های اجرایی) را من تهیه وتاییدنکردم، ناظرپروژه ...ادامه مطلب ...

دروداستاد بزرگوار، عرض ادب

بنده طراح سازه یک پروژه شش طبقه ام، عملیات اجرایی ساختمان به پایان رسیده، متراژاولیه در پروانه ساختمانی 750مترمربع بوده و الان875مترمربع مساحت پایانکار ساختمان است.

نقشه جدید وضعیت اجرا شده(نقشه های اجرایی) را من تهیه وتاییدنکردم، ناظرپروژه استحکام بنا ساختمان را تائیدکرده، اگر بدون وجود نقشه های جدید سازه ، دفترچه شناسنامه ساختمان را تائیدکنم، مسولیت خواهم داشت ؟

 

پاسخ مهندس کامیار میرضوی

سلام و درود
نباید اینکار را بکنید !
قطعا مسئولیت خواهید داشت .
بایستی ابتدا نقشه های جدید سازه اجرا شده را بصورت ازبیلت تهیه نمائید و بعد فایل آنرا طبق مقررات ملی و استاندارد ۲۸۰۰ کنترل کنید و اگر جواب داد آنگاه نقشه های فوق را مهر و امضا کرده و پیوست دفترچه نموده و بعد دفترچه را مهر و امضا کنید .
حق الزحمه تان را هم بایستی از مالک بگیرید .

کمتر بخوان
  • 2

با سلام و ادب

محضر استاد گرانقدر

منزل پدری اینجانب در شهرستان با بیش از ۴۰ سال قدمت در کوچه ای شیب دار، همانند هزاران خانه دیگر در آن محله دارای دو پله داخل کوچه است.

ملک دارای  سند تک برگی است.

شخصی به دلیل برخورد ماشینش به پله هنگام رد شدن از کوچه به شهرداری مراجعه کرده و هم اکنون پرونده ای در کمیسیون ماده صد شهرداری تشکیل و اخطاریه ان به مالک جهت حضور ابلاغ شده است.

از نظر قانونی چه راهی برای جلوگیری از تخریب پله و خاتمه پرونده در شهرداری وجود دارد؟

همچنین شهرداری تخلفات زیر را در برگ اخطاریه عنوان کرده است:

تجاوز به معبر

ساخت بنا در کاربری غیر مرتبط

عدم ساخت پارکینگ

اضافه ساخت و عدم رعایت تراکم و سطح اشغال

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام مهندس جان
بنظر من راه حلی وجود ندارد !
باید بالاخره عملا دستور قلع و قمع پله و پرداخت جرایم مبالغ ماده صد را انجام دهید البته شاید بتوانید در لوایح دفاعیه تان در کمیسیون بدوی و تجدید نظر ماده صد و حتی در دیوان عدالت با اعتراض به رای ماده صد کمی موضوع را اطاله کنید ، لیکن متاسفانه کار شما در شهرداری بیخ پیدا کرده !
مشگل تجاوز پله به معبر در مقابل تخلف تغییر کاربری ملک و کسری پارکینگ و افزایش تراکم و سطح اشغال ، فقط یک سو تفاهم است !!!

کمتر بخوان
  • 2

سلام جناب مهندس. وقت شما بخیر.
سوالی داشتم از محضر شما استاد بزرگوار؛

کارمند جدید و تازه‌کار قسمت فنی شهرداری شهر کوچک ما، هنگام تحویل گرفتن گزارشات اصرار وافری بر این دارد که ناظر در گزارش قید کند “…. مورد تایید می‌باشد” یا “…. مورد تایید نمی‌باشد”. “…. طبق آیین‌نامه می‌باشد” یا “…. طبق آیین نامه نمی‌باشد”. و باصطلاح می‌خواهد متن خود را دیکته کند. چه امروز مُصرّ بر این بودند که چون نوشته‌اید بر خلاف نقشه مصوب است، شما قید کنید “نقشه اجرایی مورد تایید می‌باشد یا نمی‌باشد” دقیقا همین جمله! خیلی از همکاران تن داده‌اند به این امر، اما من امروز گزارشی تحویل ندادم.( شهردار هم از این کارمند زرنگ حرف‌شنوی دارد!)

لطفا راهنمایی کنید ما با ایشان چه کنیم؟
سپاسگزارم بابت همه آموزه‌هایتان.

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام مهندس جان
در خصوص اینکه کارمند شهرداری با اظهار نظر برروی متن گزارشات مهندس ناظر تقاضای تغییر در متن گزارش ناظر را دارد موضوع جدیدی نیست ، سالها پیش در تهران نیز چنیین حالتی وجود داشت ، خوشبختانه در حال حاضر در تهران ناظرین گزارشات خود را از طریق سیستم اتوماسیون برای شهرداری ارسال مینمایند و هیچ مقامی حق اظهار نظر در گزارشات ناظر را ندارد .
مهندس عزیز چنانچه میبینید اظهار نظر این کارمند شهرداری مانع از ارائه گزارشات مورد نظرتان خواهد بود بایستی گزارشتان را با اظهارنامه قضایی به شهردار منطقه تان ارسال فرمائید ، روش ارسال گزارش با اظهارنامه قضایی را در جلسه ۱۰ کانال حقوق مهندسی شرح داده ایم .

کمتر بخوان
  • 2