تبلیغات

آخرین نسخه دیسکی سوالات

با عرض سلام خدمت استاد میر رضوی بنده ناظر برق هستم در دی ماه ۹۸یکی از مالکین پس از رفع نواقص و تخلفات از بنده پایان کار گرفت یکی از این تخلفات این بود که از داخل قوطی درب ورودی آپارتمان سیم ...ادامه مطلب ...

با عرض سلام خدمت استاد میر رضوی
بنده ناظر برق هستم

در دی ماه ۹۸یکی از مالکین پس از رفع نواقص و تخلفات از بنده پایان کار گرفت

یکی از این تخلفات این بود که از داخل قوطی درب ورودی آپارتمان سیم برق عبور داده بود و اقدام به نصب چراغ سر در ساختمان کرده بود .

بنده ضمن مخالفت با این اقدام خطر ناک پیمانکار ساختمان را مجبور کردم آنرا حذف کند و از سر در خانه عکس گرفتم وضمن چاپ عکس یک صورتجلسه تنظیم کردم و از پیمانکار امضا و اثر انگشت گرفتم که بعد از گرفتن پایان کار تغییر ی ایجاد نکند
حالا بعد از گذشت چند ماه که اتفاقی از درب خانه مذکور عبور میگردم دیدم دوباره لامپ های مذکور با همان کیفیت خطرناک دوباره نصب شده است
*)این ساختمان چهار واحد مسکونی دارد

*)پیمانکار ساختمان برادر زن مالک اولیه میباشد و قرار بود بعد از گرفتن پایان کار مالک یکی از واحد ها شود

*)صورتجلسه تنظیم شده به شهرداری ارایه نشده (فقط در بایگانی بنده میباشد)

خواهشمند است بنده را راهنمایی کنید که وظیفه بنده در قبال این تخلف چیست؟
آیا نیاز به ارسال نامه به شهرداری هست یا خیر؟

 

پاسخ مهندس کامیار میرضوی

سلام مهندس جان
ای کاش در صورتجلسه فوق علاوه بر پیمانکار از مالک هم امضا و اثر انگشت میگرفتید .
البته چنانچه در آینده از همین ناحیه حادثه ای ایجاد شود همین صورتجلسه بسیار میتواند شما را در محاکم قضایی یاری کند زیرا ثابت مینماید پس از تائیدیه پایانکار بهره بردارکنندگان تغییراتی را در برق کشی چراغ سر در ایجاد کرده اند .
با این وجود اگر باز احساس خطر میکنید می توانید نامه یا اظهارنامه ای خطاب به شهرداری منطقه بنویسید و صورتجلسه فوق را نیز ضمیمه آن نموده و به شهرداری اعلام نمائید که تغییراتی در برقکشی ساختمان در قسمت سر در توسط بهره بردارکنندگان ایجاد گردیده که خطر آفرین است و تقاضای اصلاح آنرا از شهرداری نمائید .

کمتر بخوان
  • 10

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام مهندس جان
بگوئید به مالک که برود یک نقشه تاسیسات مکانیکی برای وضعیت اجرا شده موجود از جمله اجرای سونا و سایر تغییرات تهیه کند و ببرد بدهد به طراح تاسیسات مکانیکی تا مهر و امضا کند و بعد اصل نقشه را بدهند به شما آنگاه شما هم می توانید به ساختمان فوق که سونا در آن اساسا در نقشه های مصوب وجود نداشته تائیدیه پایانکار بدهید .

کمتر بخوان
  • 2

سلام مهندس شرمنده ام مزاحم میشم ناظر یک کار حدود 900 متری در تهران هستم. مجری شبکه بارنده را فقط در پارکینگ اجرا کرده درحالیکه در نقشه های مصوب در طبقات هم شبکه بارنده وجود دارد. الان میخواهم گزارش اتمام نازک کاری بدهم آیا دیر نیست؟ و چون در موعد گزارش نداده ام مسئولیتی متوجه بنده هست یا نه؟ خدا به شما خیر عظیم عطا کند

 

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام مهندس جان
در گزارش نازک کاری تان بنویسید که مالک در حال انجام کارهای تاسیساتی می باشد لیکن تاسیسات شبکه خودکار باران را اجرا نمی نماید ، آنگاه گزارشتان در موعد خواهد شد و بعدها اگر مالک اعتراض کند مسئولیتی

کمتر بخوان
  • 0

با عرض سلام و خسته نباشید . در مورد عبور دودکش از تیر بتنی اگر خود دودکش و اتصالاتش مشکلی نداشته باشد ناظر تاسیسات مکانیکی میتواند دودکش را تایید کند؟ آیا مسیولیت عبور دودکش از تیر بتنی فقط به عهده ناظر عمران است؟

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام
مهندس عزیز
اینگونه نبایستی به این موضوع نگاه کنید چونکه شما هم بعنوان سبب غیر مستقیم مسئول خواهید شد ! به نظر بنده ناظر تاسیسات مکانیکی چنیین کار غیر فنی ایی را نبایستی تائید کند و این موضوع را میبایستی حتما به ناظر هماهنگ کننده اطلاع دهد در غیر اینصورت چنانچه در آینده از لحاظ سازه ای تغییر شکلی در آن تیر ایجاد گردد و طرح دعوا شود در محاکم قضایی آقایان کارشناسان محترم دادگستری می توانند شما را بعنوان کسیکه از این تخلف اطلاع داشته اید و این تخلف را ولو آنکه مستقیما در حوزه مسئولیت تان نیست تائید کرده اید مورد تقصیر قرار دهند ، ضمن آنکه سازنده می تواند در محکمه ادعا کند این تخلف زیر نظر ناظر تاسیسات مکانیکی صورت گرفته و تائیدات ایشان را نیز دارد .

کمتر بخوان
  • 0
تبلیغات

سلام مهندس وقت بخیر
بنده یه سوالی از شما داشتم? من ناظر تاسیسات مکانیک ساختمان 5 طبقه ای هستم.که با کاربری مسکونی پروانه شروع بکار گرفته.اما طبق نظر مالک کلیه فضاهای داخلی ساختمان تغییر وبا کاربری کلینیک آزمایشگاه درحال ساخت است. تغییرات نقشه های تاسیسات مکانیک رو طراح نظام امضا نمی کند..بنده بعنوان ناظر مکانیک باید چگونه عمل کنم.چون کل طراحی ساختمان عوض شده برمبنای نقشه اولیه که من بعنوان ناظر امضا کردم….باتسکر وعرض پوزش که طرح سوال طولانی شد

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام
مهندس عزیز شما بایستی کلیه تخلفات ساختمان بر خلاف نقشه های مصوب تاسیسات مکانیکی را به ناظر هماهنگ کننده و یا شهرداری در موعد گزارش کنید و تائیدیه برای پایانکار به مالک ندهید مگر آنکه طراح مندرج در پروانه ساختمانی تغییرات مذکور در نقشه های تاسیسات مکانیکی را کتبا اعلام نماید که مورد تائید است ،
البته اگر طراح تغییرات فوق را تائید نکرد مالک می تواند طراح خود را عوض نموده و طراحی را اختیار و انتخاب کند که تغییرات فوق را تائید نماید .

کمتر بخوان
  • 0

سلام وقت بخیر
من مهندس مکانیک هستم . پروژه ای ناظر تاسیسات هستم مالک برای اتاق دفتر نظارت که البته اتاق نگهبانی استفاده میشود یک انشعاب بخاری گرفته و ناظر گاز سازمان نظام مهندسی هم تاییده داده ولی از نظر من دودکش استاندارد نیست آیا من مسئولیتی بابت گاز این ساختمان دارم یا خیر.
متشکرم از اطلاعات خوبی که در اختیار مهندسین میگذارید.

پاسخ مهندس میررضوی

سلام
بله ، مسئول هستید
باید این تخلف را گزارش کنید به ناظر هماهنگ کننده تا او هم این تخلف را به شهرداری اعلام کند .

کمتر بخوان
  • 0

استاد محترم بنده در کلاس اخير شما شرکت کردم لطفا به سوالات زیر اگر مقدور است پاسخ فرمایید
1-درسامانه ابفا پنج چک لیست طراحی شده بعنوان الزامات تاسیسات مکانیکی که باید در نهایت درسیستم تایید تا مرحله نهایی اخذ انشعاب صورت گیرد ایا رعایت چک لیستها کفایت میکند یا تمامی مواردی که به ناظر مکانیک در تمامی ساختمانهای بالای 1500متر مربوط است باید رعایت شود؟
2-مرز مسولیت های ناظر تاسیسات و ناظر گاز کجاست چون بعضی موارد را در کلاس مشترک مطرح فرمودید ایا میتوان تفکیکی ارایه نمود باتشکر

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

نه خیر ، آن پنج تا چک لیست کافی نیست ، فقط نمایشی است !
مرز ناظر گاز و تاسیسات مکانیکی کمی مخدوش است ، اما همینقدر بدانید ناظر تاسیسات مکانیکی میبایستی کار ناظر گاز را دقیقا دوباره چک کند ، لاکن ناظر گاز فقط کارهای مربوط به دودکش و لوله گاز و دریچه تبادل هوا را میبایستی کنترل نماید .

کمتر بخوان
  • 0

درود جناب مير رضوي
بنده در زمينه نظارت تاسيسات مكانيكي ،نظارت آبفا و نظارت گاز فعاليت دارم. قبل از هرچيز لازمه بابت تلاشي كه در زمينه آشنا كردن جامعه مهندسي با مباحث حقوق مهندسي متحمل ميشويد از شما تشكر كنم. بنده تمام مباحث رو از ابتدا گوش كردم و در امر نظارت بعد از آشنا شدن با كانال حقوق مهندسي واقعا ديدگاه و روش كارم متحول شد. بابت اين آگاهي بخشي متشكرم.  در جلسه آخر درباره شرح مسئوليتهاي ناظر آبفا فرموديد ناظر آبفا همون ناظر تاسيسات مكانيكي هست و در جايي گفتيد حتي بايد دودكشها را هم نظارت بر اجرا داشته باشد.
جسارتا عطف به توافقنامه آبفا مابين سازمان نظام مهندسي استان تهران و آبفاي استان تهران كه بر اساس شيوه نامه آبفا اجرايي شده و شرح وظايف وچك ليستهاي معرفي شده در شيوه نامه، ناظر آبفا فقط موظف به نظارت بر اجراي سيستم آب باران ، فاضلاب،ونت فاضلاب، آبرساني، آتش نشاني و استخر ميباشد.  يعني در واقع نظارت بر سيستم گرمايش و سرمايش و تهويه و اجراي دودكش ها برعهده تك ناظره و مباحث مرتبط با دودكش و لوازم گرمايشي گاز سوز و تامين هواي لوازم گاز سوز علاوه بر تك ناظره بر عهده ناظر گاز نيز ميباشد و در شرح وظايف ناظر آبفا نيست.
با سپاس

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

چون این موضوع نظارت آبفا خیلی جدید است و پرونده مرگ خاموش در تک ناظره بهمراه ناظر آبفا تاکنون نداشته ایم ، باید صبر کنیم ‌تا پرونده مرگ خاموشی پیش بیاید و بعد نظر بدهیم .
فعلا حرف شما را میتوانم بپذیرم ، اما شرط عقل حکم میکند که ناظر آبفا موارد تاسیساتی بالاخص دودکشها و دریچه تبادل هوا را نیز مورد مداقه قرار داده و سپس تائیدیه بدهد .

کمتر بخوان
  • 0