تبلیغات

آخرین نسخه دیسکی سوالات

سلام استاد گرامی مجری ذیصلاح آتش نشانی سیستم اعلام حریق را خلاف مقررات (استفاده از سیم بجای کابل ضد حریق) اجرا کرده ونامه قبول مسئولیت بامهر وامضا مدیر عامل تحویل داده ونقشه های طراحی را مالک به تایید طراحان تاسیسات ...ادامه مطلب ...

سلام استاد گرامی
مجری ذیصلاح آتش نشانی سیستم اعلام حریق را خلاف مقررات (استفاده از سیم بجای کابل ضد حریق) اجرا کرده ونامه قبول مسئولیت بامهر وامضا مدیر عامل تحویل داده ونقشه های طراحی را مالک به تایید طراحان تاسیسات مکانیکی و برقی رسانده!
اینجانب بعنوان تک ناظره باز هم باید موضوع را پیگیری کنم یا خیر ؟
تشکر

 

پاسخ مهندس کامیار میرضوی

سلام و درود
مهندس عزیز اگر ناظر تخلفات از ضوابط آتش نشانی و مقررات ملی ساختمان را مشاهده کرد ولو آنکه طراحان رشته های تاسیسات مکانیکی و برقی نیز آن تخلفات را تائید نموده باشند مهندس ناظر می بایستی علاوه بر گزارش تخلفات فوق به شهرداری آن تخلفات را طی مکاتباتی با طراحان مربوطه و نظام مهندسی و مالک و مجری آتش نشانی منعکس نماید و تا تعیین تکلیف تخلفات فوق از دادن تائیدیه پایانکار خودداری نماید .

 

 

کمتر بخوان
  • 3

با عرض سلام وخسته نباشيد

من ناظر ملكي هستم ٧طبقه با زير بناي٨١٠متر مربع
در پروانه ساختمانی نوشته شده اجرای اسپلینگلر در کل مجموعه الزامی است ، از طرف دیگر در نقشه هاي تاسيسات مكانيكي فقط پاركينگ داراي اسپرينكلر است وبقيه طبقات داراي جعبه آتش نشاني ميباشد,البته سيستم اعلام حريق در تمامي طبقات در نقشه موجوداست
آيا لازم است اسپرينكلر داخل واحدها هم اجرا شود؟؟
ممنون ميشوم راهنمايي بفرماييد
با تشکر

پاسخ مهندس میررضوی

سلام و درود
مهندس جان ، نامه ای به طراح نقشه های تاسیسات مکانیکی بنویسید و همین سوال را از ایشان بنمائید ، اگر طراح کتبا اعلام کرد که داخل واحدها اسپلینگر میبایستی اجرا شود ، شما هم بعنوان‌ ناظر آنرا از مالک بخواهید .
اگر طراح نامه تان را نگرفت ، آن نامه را به او اظهارنامه قضایی کنید و از مالک بخواهید پاسخ نامه تان را از طراح پیگیری کند ، در غیر اینصورت تائیدیه تاسیسات مکانیکی به مالک‌ ندهید زیرا بین پروانه ساختمانی و نقشه های تاسیسات مکانیکی مغایرت وجود دارد .

کمتر بخوان
  • 4

سلام جناب مهندس سال نو رو خدمت شما و خانواده محترم تبریک عرض می کنم . بنده جلسه ۱۵۵  رو گوش کردم ممنون بابت توضیحاتتون . تنها سوالی که دارم اینه که اگر ساختمونی پنج طبقه روی همکف داشته باشه ولی توی جوازش هیچ بندی راجب شبکه خودکار باران نباشه توی نقشه های تاسیساتشم هیچ طرحی براش داده نشده باشه اون موقع تکلیف من تک ناظره چیه؟ من باید تو گزارشم بیارم که باید طبق مفاد مقررات ملی مالک برود از طراحان نقشه های تاسیساتی نقشه شبکه خودکار باران بگیرد و اجرا کند یا اینکه اصلا به بنده ارتباطی ندارد و پایان کار بدهم؟ چون طبق فرمایش شما و قانون سازمان نمیتونم از مالک بخوام از ناظر آبفا تاییدیه بگیره.

ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
چون واقعا تو این قضیه سردرگم شدم

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام
مهندس جان در چنین حالتی بنظر من در گزارشتان به شهرداری بنویسید که این ساختمان طبق مقررات ملی نیازمند سیستم اطفا و اعلام حریق بوده و لازم است مالک را موظف به اجرا آن نمائید ،
لیکن چون در نقشه های مصوب و جواز نیامده لذا شما نیز موقع دادن تائیدیه پایانکار می توانید از اجرای آن توسط مالک صرف نظر کنید.

کمتر بخوان
  • 1

سلام وارادت استاد عزیز وهمیشه پاسخگو
استاد سوالی داشتم
سازنده ساختمانی بعد از یکسال که هنوز پایانکار نگرفته بخاطر مشکلات ساختمان و به گفته خودش عدم نقدینگی جهت موارد مالیش….
حالا ک به اصرار هیجده واحدساختمان پیگیرپایانکار شده ،آتش نشانی مجاب کرده ایشون رو که یک ریزل ژنراتور حتمن باید تعبیه بشه داخل ساختمان
ایشان یه دیزل امانت آورده و میخاد بعد از دریافت تایدیه اتش نشانی باخودش ببره.
از آتش نشانی سوال کردیم ، گفتن دیزل طبق مقررات باید باشه برای ساختمان شش طبقه
حالا میگه اگه نذارین بردارم پایانکار نمیگیرم و نمیرم دنبالش
استاد راهنمایی میکنین چ راهکاری میشه زد با این سازنده ؟
آیا میشه خودمان بعنوان خریدار واحدها برویم دنبال پایانکار؟

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام مهندس عزیز
حتی یکی از خریداران واحدها نیز می تواند بر اساس مبایعه نامه اش از سازنده ساختمان که فروشنده واحدها است در دادگاه تحت عنوان الزام به اخذ پایانکار شکایت کند و پس از محکوم کردن سازنده به اخذ پایانکار و پس از استنکاف سازنده از اخذ پایانکار و اثبات آن به دادگاه ، عملا خریدار واحد بعنوان خواهان پرونده می تواند با دستور قاضی اجرای احکام خودش راسا نسبت به اخذ پایانکار از شهرداری اقدام نموده و هزینه های اخذ پایانکار را نیز با مسدود کردن حسابهای بانکی و توقیف اموال سازنده اخذ نماید .
البته لازم است‌که بدانید انجام این شکایت حدود یک پروسه دو ساله در دادگاه به درازا خوهد کشید .

کمتر بخوان
  • 2