تبلیغات

آخرین نسخه دیسکی سوالات

سلام مهندس میررضوی عزیز فرا رسیدن سال نو میلادی و ایام کریسمس رو بهتون تبریک می گم و آرزومند سال خوشی براتون هستم. در ویرایش اخیر مبحث پنجم مقررات ملی ساختمان (مصالح و فرآورده های ساختمانی) پیوستی به حجم ده ها صفحه ...ادامه مطلب ...

سلام مهندس میررضوی عزیز

فرا رسیدن سال نو میلادی و ایام کریسمس رو بهتون تبریک می گم و آرزومند سال خوشی براتون هستم.

در ویرایش اخیر مبحث پنجم مقررات ملی ساختمان (مصالح و فرآورده های ساختمانی) پیوستی به حجم ده ها صفحه هست که فقط عناوین استانداردهای ملی مربوط به این مبحث رو بیان کرده!!! آیا مهندس ناظر و نیز طراح معماری و محاسب سازه باید تمام یا لااقل بخش قابل توجهی از اون همه استاندارد ملی ایران رو مطالعه کرده باشند و بهش مسلط باشند؟!

 

پاسخ مهندس کامیار میرضوی

سلام و درود
بله مهندس جان،
بایستی هم ناظر و هم طراح و هم مجری به استانداردهای مصالح ساختمانی مندرج در مبحث پنجم مقررات ملی ساختمان بطور کامل مسلط باشند .

کمتر بخوان
  • 3

باسلام خدمت شما استاد گرامی لطفا راهنمایی کنید بنده مهندس محاسب ساختمانی فلزی هستم که نقشه های ان را چندماه قبل طراحی کرده ام. اکنون با بررسی که انجام داده ام متوجه شدم که یکی از تیرهای ان ضعیف طراحی ...ادامه مطلب ...

باسلام خدمت شما استاد گرامی
لطفا راهنمایی کنید
بنده مهندس محاسب ساختمانی فلزی هستم که نقشه های ان را چندماه قبل طراحی کرده ام. اکنون با بررسی که انجام داده ام متوجه شدم که یکی از تیرهای ان ضعیف طراحی شده و در حال حاضر ساختمان مذکور پی و بخشی از اسکلت آن اجرا شده ، راهکار بنده به لحاظ قانونی چگونه است و چه کاری باید انجام دهم؟
چون کار میخواهد ادامه یابد لطفا در پاسخ تسریع بفرمایید

 

پاسخ مهندس کامیار میرضوی

سلام و درود
مهندس جان سعی کنید در طراحی طرح تقویت سازه بخشهای اجرا شده نیاز به طرح تقویت نداشته باشد در غیر اینصورت شما به عنوان محاسب درصد عمده ای از هزینه اجرای طرح تقویت فوق را می بایستی به مالک پرداخت نمائید ،
در هر صورت نقشه های طرح تقویت سازه را پس از تهیه می بایستی کتبا به مالک و ناظر و مجری تحویل دهید و رسید بگیرید و اگر تحویل نگرفتند می بایستی به آنها اظهار نامه قضایی کنید .

کمتر بخوان
  • 4

سلام جناب مهندس،وقت شما بخیر،ببخشید مزاحم شدم غرض از مزاحمت همکار شما هستم،ساختمانی رو شروع کردم پروانه اش رو هم گرفتم،متاسفانه طراح هماهنگ کننده ک طراح سازه هم بود ب رحمت خدا رفته،پولش رو هم تسویه کردم،میخواستم ببینم طراح هماهنگ ...ادامه مطلب ...

سلام جناب مهندس،وقت شما بخیر،ببخشید مزاحم شدم
غرض از مزاحمت
همکار شما هستم،ساختمانی رو شروع کردم پروانه اش رو هم گرفتم،متاسفانه طراح هماهنگ کننده ک طراح سازه هم بود ب رحمت خدا رفته،پولش رو هم تسویه کردم،میخواستم ببینم طراح هماهنگ کننده یا طراح سازه تا کجا مسولیت کار ب عهده اشه؟

 

پاسخ مهندس کامیار میرضوی

سلام
کلا وظائف طراح در خصوص انجام طراحی اش طبق مفاد قرارداد فی مابین او با شما است ، اما توجه داشته باشید که مسئولیت طراح در خصوص رعایت ضوابط طراحی که انجام داده طبق مقررات ملی ساختمان میباشد .

کمتر بخوان
  • 7

سلام استاد گرامی در ماده ۳۳ در بخش برق در اجرا تغییرات اساسی ایجاد شده ومالک طراح را عوض کرده آیا نقشه های جدید باید حتما توسط طراح وشرکت اولیه تایید شود.وآیا اگر طراح حقیقی نقشه های جدید را مهر ...ادامه مطلب ...

سلام استاد گرامی
در ماده ۳۳ در بخش برق در اجرا تغییرات اساسی ایجاد شده ومالک طراح را عوض کرده آیا نقشه های جدید باید حتما توسط طراح وشرکت اولیه تایید شود.وآیا اگر طراح حقیقی نقشه های جدید را مهر وامضا کند کفایت است؟

 

پاسخ مهندس کامیار میرضوی

سلام
اگر طراح تعویض شده باشد اولا این تعویض باید در شهرداری ثبت گردد ثانیا مالک می بایستی تغییرات نقشه های برق را حتما به تائید طراح جدید برساند .

کمتر بخوان
  • 6
تبلیغات

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام
نیازی نیست نقشه ها را مهندس ناظر امضا کند
ولی اگر شهرداری الزام کرد که ناظر نقشه ها را امضا کند باید ناظر طراحی نقشه ها را بررسی کرده و اگر ایرادی یا نقصی دید به مالک بگوئید تا طراح آن نقص یا ایراد را رفع نماید و وقتی نظر ناظر تامین شد آنگاه نقشه ها را مهر و امضا نماید .

کمتر بخوان
  • 0