تبلیغات

آخرین نسخه دیسکی سوالات

سلام جناب مهندس طبق جلسه بیست و یکم شما فرمودید که شروع به کار را منوط به مجری نکنید و شروع بکار را بدهید و اگر تخلف کرد گزارش دهید اما چند روز پیش تلفنی به بنده فرمودید تا مالک ...ادامه مطلب ...

سلام
جناب مهندس طبق جلسه بیست و یکم شما فرمودید که شروع به کار را منوط به مجری نکنید و شروع بکار را بدهید و اگر تخلف کرد گزارش دهید
اما چند روز پیش تلفنی به بنده فرمودید تا مالک قرارداد مجری را ثبت سازمان نکرده به او شروع بکار ندهید !
الان تکلیف ما چیست ؟
چه بایستی بکنیم ؟

 

پاسخ مهندس کامیار میرضوی

سلام مهندس
موضوعی را که در جلسه ۲۱ گفتم مربوط به سال ۹۵ است
اما الان حدود یکسال است رویه سازمان و شورای انتظامی تهران عوض شده و چنانچه ناظری بدون ثبت قرارداد مجری ذیصلاح برگه شروع بکار به مالک بدهد درصورتیکه سازمان متوجه شود ناظر را بعنوان‌ متخلف به شورای انتظامی معرفی مینمایند .
لذا بدون ثبت قرارداد مجری توسط مالک در سازمان به هیچ جه شروع بکار ندهید .

کمتر بخوان
  • 12

با سلام جناب مهندس لطفا میفرمایید ساختمانی که مجری ندارد مسئولیت مجری برعهده چه کسی است ؟ باسپاس   پاسخ مهندس کامیار میرضوی سلام اگر عدم حضور مجری را ناظر گزارش نکرده باشد ، مسئولیت آن بین ناظر و سازنده و صاحب ...ادامه مطلب ...

با سلام
جناب مهندس لطفا میفرمایید ساختمانی که مجری ندارد مسئولیت مجری برعهده چه کسی است ؟ باسپاس

 

پاسخ مهندس کامیار میرضوی

سلام
اگر عدم حضور مجری را ناظر گزارش نکرده باشد ، مسئولیت آن بین ناظر و سازنده و صاحب زمین و شهرداری و نظام مهندسی تقسیم میشود .

کمتر بخوان
  • 6

سلام استاد بزرگوار جهت ابلاغ دستور کار باید از مجری ذیصلاح امضا بگیریم یا  از سازنده امضا بگیریم ؟ معمولا مجری سر کار نیست و سازنده خودش وارد به ...ادامه مطلب ...

سلام استاد بزرگوار
جهت ابلاغ دستور کار باید از مجری ذیصلاح امضا بگیریم یا  از سازنده امضا بگیریم ؟ معمولا مجری سر کار نیست
و سازنده خودش وارد به کار هست و گفته اگه مجری بخواهد بیاید سرکار حقوق جدا میخواهد
با این سیستم فشل چکار کنیم از چه کسی رسید دستور کارمان را بگیریم ؟

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام و درود
مهندس جان شما رسید دستور کار خودتان را از سازنده یعنی همان کسی که با او قرارداد نظارت را امضا کرده اید بگیرید کفایت میکند .
کمتر بخوان
  • 30

سلام آقای مهندس خسته نباشید.
وقت تون بخیر.
از مهندسین اراک هستم در جلسه و سمینار اراک حضور داشتم، سوالاتی برام پیش آمد، از خدمتتون بپرسم. ک مسائل را دسته بندی میکنم.

بحث من با توجه ب شرایط شهر اراک هست؛

۱ جناب مهندس میررضوی ، اولین مسئله این است اگر ما در شهر اراک بخواهیم مطابق دستورالعملها و نامه نگاری عمل کنیم، و نسبت ب مسائل تا این حد در اجرا و نظارت سخت بگیریم ! خیلی زود جز مهندس های سخت گیر و بعضا حساس ! معرفی میشیم ….
واقعیت این هست که در اراک تعدادی از سازنده ها با هم تیم هستن، و اطلاعات رو به هم میرسونن، ضمنا متحد هستن و زمانی با همین اتحادشون مجری ذی صلاح را در اراک ، حذف کردن ،

۲ پس فضای شهر اراک و محدودیت هاش اجازه این شکل سخت گیری ها رو ب ما نمیده،

و از طرفی وقتی بخایی مهربون باشی با سازنده ها هر کاری دوس دارن انجام میدن و مسئولیت ب دوش ماست،
در کل این بحث روانشناسی مالک و ساخت ساز توی هر شهر با شهر دیگه فرق داره ، و ما توی شهر اراک دچار این مشکل هستیم، راهکار این شرایط چیه ؟

حتی گاهی مالک ازگرفتن یه نامه معمولی سر باز میزنه وای ب روزی ک بخام نامه بارون ش کنم !

چون توی اراک ما مجری امضا میکنیم، مالک خودش مجری و انتخاب میکنه ؛ و اینجاست ک کار برای مجری قانون مند سخت میشه و برای کارهای بعدی نمیان سراغش !
پس خیلی راحت مجری سخت گیر و قانون مند حذف میشه ،
و من توی این شهر خیلی دچار این مشکل شدم ، و اکثریت شهرهای استان مرکزی دچاراین داستان هستند ،،،، اینجا مث تهران اونقدر بزرگ نیست آخه.
میدونم ک همکار باید ارزش ب کار بده ، همکار باید خودشو مفت نفروشه، تا برای سازنده درس عبرت بشه ،،، ولی بدبختی خیلی همکارای مهندس قدر نمیدونن و ضربه زدن !

پاسخ مهندس میررضوی

سلام مهندس جان
آنچه که پرسیدید یک مشگل فرهنگی در جامعه مهندسی ماست که حل آن بتنهایی از عهده اینجانب بر نمی آید .
به نظر من همین جنبش آگاهی بخشی حقوق مهندسی که راه افتاده اگر در تمامی استانها از سوی مهندسین عضو سازمانها ادامه یابد و همگی بدانند که ساختمان یک کالای ملی استاندارد است و چه مسئولین عظیمی در قبال احداث آن دارند آنگاه این احساس مسئولیت در طول سالهای آتی منتج به تغییر فرهنگ در حوزه ساخت و ساز شهری بالاخص برای سازنگان فاقد صلاحیت خواهد شد .

کمتر بخوان
  • 2
تبلیغات

باسلام و عرض ادب خدمت استاد میررضوی . بنده مهندس ناظر سازه و هماهنگ کننده پروژه ای در مشهد هستم. در حال حاظر سازنده پروژه را بر طبق اصول میسازد و برای اجرای پروژه مجری صاحب صلاحیت بصورت واقعی گرفته و بنده هم هر هفته بصورت مستمر بر اجرای پروژه نظارت دارم . حالا بنده تصمیم دارم که یکی از واحدها رو از سازنده پیش خرید کنم.خواستم از جنابعالی بپرسم که آیا این پیش خرید واحد آپارتمانی از جانب بنده بعنوان ناظر پروژه، از لحاظ مسایل حقوقی و شورای انتظامی سازمان مشکلی را برای بنده ایجاد میکند یا خیر؟ با تشکر از جنابعالی

پاسخ مهندس میررضوی

سلام
بله مهندس جان برایتان مشکل انتظامی ایجاد خواهد نمود چونکه مهندس ناظر نبایستی هیچ رابطه و تبادل مالی با مالک داشته باشد ،
البته معامله تان از لحاظ حقوقی صحیح است لیکن تخلف انتظامی کرده اید .

توصیه میکنم اگر قصد چنیین معامله ای را دارید آپارتمان فوق را بنام یکی از نزدیکان مورد وثوق خود مثلا همسرتان خریداری نموده و سپس شما با وکالت بلاعزل فروش توامان با مبایعه نامه از همسرتان خریداری مجدد نمائید و این دو سند را به رویت هیچکس نرسانید تا زمانیکه پایانکار ساختمان و سندهای تک برگی اخذ شود .

کمتر بخوان
  • 3

سلام خدمت استاد عزیز
من ناظر معماری پروژه ای هستم که در آن ناظر هماهنگ کننده بدون الزام مالک به گرفتن مجری، اجازه داده که 7 سقف از 10 سقف را اجرا نماید و توجهی به نظر دیگر ناظرها نکرده است. حالا ما چکار کنیم که مالک مجری بگیرد و تبعات نداشتن آن برای دیگر ناظرها مشکل ساز نشود؟

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام مهندس جان
شما می بایستی بعنوان ناظر معماری نبود مجری ذیصلاح و همچنیین عدم رعایت موارد ایمنی یا عدم رعایت موارد فنی را که مربوط به حدود صلاحیت نظارت خودتان است را طی گزارشی کتبا در موعد به ناظر هماهنگ کننده اعلام نمائید و از او رسید بگیرد ، با اینکار بخش بسیار زیادی از مسئولیت تخلفات فوق از گردن شما ساقط گردیده و بر دوش هماهنگ کننده بی مبالات خواهد افتاد .
حتما جلسات ۱۳۶ تا ۱۴۰کانال حقوق مهندسی را نیز بدقت گوش بفرمائید .

کمتر بخوان
  • 1

باسلام و تبریک سال نو خدمت شما جناب مهندس
راهکاری که فرمودین … در رابطه با قرارداد و شرط ضمن عقد و امضای شروع کار به شرط معرفی مجری.
این شرط ضمن عقد را چگونه اضافه کنیم؟
آیا منظورتون اینست که در ماده ۴ قرارداد تک ناظره که تعهدات صاحب کار است، و در بند ۴_۲ همین قرارداد تک ناظره آمده که صاحب کار متعهد میشود کار را به سازنده دارای صلاحیت و پروانه اشتغال به کار واگذار نماید.
حالا ما برای اضافه کردن این شرط ضمن عقدی که شما فرمودین باید یک بند بعد از این به نام بند ۴_۳ اضافه کنیم و بقیه بندهای قرارداد را شماره هایش را تغییر دهیم؟؟
یا این شرط ضمن عقد را طور دیگری باید اضافه کنیم؟
اصولا این شرط ضمن عقد را چگونه اضافه کنیم به قرارداد در قسمت تعهدات صاحب کار؟

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام و تبربک متقابل برای سال جدید
مهندس عزیز
موضوع اینقدر پیچیده نیست که !
شما می توانید در انتهای هر بندی از قرارداد که دارای مفهوم نزدیک به صدور شروع بکار را دارد و ترجیحا بهتر است در قسمتهای تعهدات صاحبکار باشد ، آن جمله را که گفتیم به قرارداد نظارتتان اضافه نمائید .

کمتر بخوان
  • 4

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام
توجه کنید که بایستی مالک تعویض مجری ذیصلاح را کتبا به شما بعنوان ناظر اعلام کرده و قرارداد جدید آنرا نیز در سازمان ثبت نماید در غیر اینصورت شما نیز می توانید عدم حضور مجری ذیصلاح را در گزارشاتتان به شهرداری اعلام نموده و در این خصوص نامه ای به مالک و سازمان بدهید که مالک نسبت به معرفی مجری جدید به مهندس ناظر اقدامی نمی نماید .

کمتر بخوان
  • 3

با سلام و عرض ادب خدمت استاد بزرگوار. احتراما به اطلاع ميرساند كه در يك پروزه اينجانب به عنوان مجري بودم و مالك تخلفات ساختماني داشته و پروزه به اتمام رسيده و اكنون بابت وجه التزام ميخوام اظهار نامه بزنم ميخواستم بدانم قبل از اينكه بابت وجه التزام شكايت كنم ممكن است مالك شكايتي مطرح كند كه ساختمان مطابق نقشه شهرداري اجرا نشده و اين تخلفات زير بنايي بر عهده مجري ميباشد و مطالبه خسارت كند؟

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام
بله مهندس جان ، هر کسی می تواند بابت هر ادعایی از شما طرح شکایت کند که البته اثبات آن ادعا بستگی به مدارک و مستندات و نحوه استدلال و ارائه آنها به دادگاه داشته و صد البته تکنیکها و شیوه های صحیح دفاع شما نیز در محکمه می تواند در دفع شکایت او و تبرئه شما موثر باشد .

کمتر بخوان
  • 3