تبلیغات

آخرین نسخه دیسکی سوالات

سلام مهندس میررضوی عزیز فرا رسیدن سال نو میلادی و ایام کریسمس رو بهتون تبریک می گم و آرزومند سال خوشی براتون هستم. در ویرایش اخیر مبحث پنجم مقررات ملی ساختمان (مصالح و فرآورده های ساختمانی) پیوستی به حجم ده ها صفحه ...ادامه مطلب ...

سلام مهندس میررضوی عزیز

فرا رسیدن سال نو میلادی و ایام کریسمس رو بهتون تبریک می گم و آرزومند سال خوشی براتون هستم.

در ویرایش اخیر مبحث پنجم مقررات ملی ساختمان (مصالح و فرآورده های ساختمانی) پیوستی به حجم ده ها صفحه هست که فقط عناوین استانداردهای ملی مربوط به این مبحث رو بیان کرده!!! آیا مهندس ناظر و نیز طراح معماری و محاسب سازه باید تمام یا لااقل بخش قابل توجهی از اون همه استاندارد ملی ایران رو مطالعه کرده باشند و بهش مسلط باشند؟!

 

پاسخ مهندس کامیار میرضوی

سلام و درود
بله مهندس جان،
بایستی هم ناظر و هم طراح و هم مجری به استانداردهای مصالح ساختمانی مندرج در مبحث پنجم مقررات ملی ساختمان بطور کامل مسلط باشند .

کمتر بخوان
  • 3

سلام جناب مهندس طبق جلسه بیست و یکم شما فرمودید که شروع به کار را منوط به مجری نکنید و شروع بکار را بدهید و اگر تخلف کرد گزارش دهید اما چند روز پیش تلفنی به بنده فرمودید تا مالک ...ادامه مطلب ...

سلام
جناب مهندس طبق جلسه بیست و یکم شما فرمودید که شروع به کار را منوط به مجری نکنید و شروع بکار را بدهید و اگر تخلف کرد گزارش دهید
اما چند روز پیش تلفنی به بنده فرمودید تا مالک قرارداد مجری را ثبت سازمان نکرده به او شروع بکار ندهید !
الان تکلیف ما چیست ؟
چه بایستی بکنیم ؟

 

پاسخ مهندس کامیار میرضوی

سلام مهندس
موضوعی را که در جلسه ۲۱ گفتم مربوط به سال ۹۵ است
اما الان حدود یکسال است رویه سازمان و شورای انتظامی تهران عوض شده و چنانچه ناظری بدون ثبت قرارداد مجری ذیصلاح برگه شروع بکار به مالک بدهد درصورتیکه سازمان متوجه شود ناظر را بعنوان‌ متخلف به شورای انتظامی معرفی مینمایند .
لذا بدون ثبت قرارداد مجری توسط مالک در سازمان به هیچ جه شروع بکار ندهید .

کمتر بخوان
  • 12

با سلام جناب مهندس لطفا میفرمایید ساختمانی که مجری ندارد مسئولیت مجری برعهده چه کسی است ؟ باسپاس   پاسخ مهندس کامیار میرضوی سلام اگر عدم حضور مجری را ناظر گزارش نکرده باشد ، مسئولیت آن بین ناظر و سازنده و صاحب ...ادامه مطلب ...

با سلام
جناب مهندس لطفا میفرمایید ساختمانی که مجری ندارد مسئولیت مجری برعهده چه کسی است ؟ باسپاس

 

پاسخ مهندس کامیار میرضوی

سلام
اگر عدم حضور مجری را ناظر گزارش نکرده باشد ، مسئولیت آن بین ناظر و سازنده و صاحب زمین و شهرداری و نظام مهندسی تقسیم میشود .

کمتر بخوان
  • 6

سلام آقای مهندس خسته نباشید.
وقت تون بخیر.
از مهندسین اراک هستم در جلسه و سمینار اراک حضور داشتم، سوالاتی برام پیش آمد، از خدمتتون بپرسم. ک مسائل را دسته بندی میکنم.

بحث من با توجه ب شرایط شهر اراک هست؛

۱ جناب مهندس میررضوی ، اولین مسئله این است اگر ما در شهر اراک بخواهیم مطابق دستورالعملها و نامه نگاری عمل کنیم، و نسبت ب مسائل تا این حد در اجرا و نظارت سخت بگیریم ! خیلی زود جز مهندس های سخت گیر و بعضا حساس ! معرفی میشیم ….
واقعیت این هست که در اراک تعدادی از سازنده ها با هم تیم هستن، و اطلاعات رو به هم میرسونن، ضمنا متحد هستن و زمانی با همین اتحادشون مجری ذی صلاح را در اراک ، حذف کردن ،

۲ پس فضای شهر اراک و محدودیت هاش اجازه این شکل سخت گیری ها رو ب ما نمیده،

و از طرفی وقتی بخایی مهربون باشی با سازنده ها هر کاری دوس دارن انجام میدن و مسئولیت ب دوش ماست،
در کل این بحث روانشناسی مالک و ساخت ساز توی هر شهر با شهر دیگه فرق داره ، و ما توی شهر اراک دچار این مشکل هستیم، راهکار این شرایط چیه ؟

حتی گاهی مالک ازگرفتن یه نامه معمولی سر باز میزنه وای ب روزی ک بخام نامه بارون ش کنم !

چون توی اراک ما مجری امضا میکنیم، مالک خودش مجری و انتخاب میکنه ؛ و اینجاست ک کار برای مجری قانون مند سخت میشه و برای کارهای بعدی نمیان سراغش !
پس خیلی راحت مجری سخت گیر و قانون مند حذف میشه ،
و من توی این شهر خیلی دچار این مشکل شدم ، و اکثریت شهرهای استان مرکزی دچاراین داستان هستند ،،،، اینجا مث تهران اونقدر بزرگ نیست آخه.
میدونم ک همکار باید ارزش ب کار بده ، همکار باید خودشو مفت نفروشه، تا برای سازنده درس عبرت بشه ،،، ولی بدبختی خیلی همکارای مهندس قدر نمیدونن و ضربه زدن !

پاسخ مهندس میررضوی

سلام مهندس جان
آنچه که پرسیدید یک مشگل فرهنگی در جامعه مهندسی ماست که حل آن بتنهایی از عهده اینجانب بر نمی آید .
به نظر من همین جنبش آگاهی بخشی حقوق مهندسی که راه افتاده اگر در تمامی استانها از سوی مهندسین عضو سازمانها ادامه یابد و همگی بدانند که ساختمان یک کالای ملی استاندارد است و چه مسئولین عظیمی در قبال احداث آن دارند آنگاه این احساس مسئولیت در طول سالهای آتی منتج به تغییر فرهنگ در حوزه ساخت و ساز شهری بالاخص برای سازنگان فاقد صلاحیت خواهد شد .

کمتر بخوان
  • 2
تبلیغات

سلام استاد عزيز. خسته نباشيد، يه سوالي داشتم: من يه پروژه سوله مديريت پيمان قرار داد بستم كارفرما ميگه يه كپي از پروانه اشتغالت به من بده، من اول گفتم نميتونم اين كار رو كنم ولي اگر ندم احتمالا قرار دادمون كنسل بشه ميخواستم ببينم اگر اين كار رو بكنم مشكلي برام پيش مياد؟ البته ميگه فقط ميخوام بدونم با كي طرف هستم ممنون ميشم كمكم كنين خيلي فكرم درگير شده. با تشكر

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام
بله مهندس جان ، مالک می تواند کپی پروانه اشتغال و قرارداد مدیریت پیمان شما را ببرد به شورای انتظامی سازمان و طی شکایتی اعلام کند شما خارج از صلاحیت و ظرفیتتان کار اجرای سوله را گرفته اید و شما انعقاد این قرارداد را به سازمان اعلام نکرده اید که در سهمیه تان درج شود ، لذا برای شما مجازات انتظامی از سازمان بگیرد تا با این اهرم فشار از شما امتیازگیری نماید ! البته احتمال هم دارد درخواستشان فقط بمنظور کسب اطلاعات شخصی شما باشد و نیت سویی نداشته باشد .

کمتر بخوان
  • 3

پاسخ مهندس کامیار میررضوی

سلام
توجه کنید که بایستی مالک تعویض مجری ذیصلاح را کتبا به شما بعنوان ناظر اعلام کرده و قرارداد جدید آنرا نیز در سازمان ثبت نماید در غیر اینصورت شما نیز می توانید عدم حضور مجری ذیصلاح را در گزارشاتتان به شهرداری اعلام نموده و در این خصوص نامه ای به مالک و سازمان بدهید که مالک نسبت به معرفی مجری جدید به مهندس ناظر اقدامی نمی نماید .

کمتر بخوان
  • 3